Biuletyn Informacji Publicznej
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Grajewie
drukuj

Archwium - Aktualności

Ogłoszenie z dnia 25.04.2013r.

Zasady  przemieszczania świń oraz materiału biologicznego na teren województwa podlaskiego – regionu uznanego za wolny od wirusa choroby Aujeszkyego

 

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, iż obszar województwa podlaskiego jest regionem uznanym za wolny od wirusa choroby Aujeszkyego                  u świń, zgodnie z ust. 2.5. załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 2012 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego  u świń (Dz. U. z 2012 r., poz. 1440).   

Aktualizowany wykaz  regionów wolnych od wirusa choroby Aujeszkyego u świń na terenie Rzeczypospolitej Polskiej umieszczony jest  na stronie internetowej Głównego Lekarza Weterynarii w zakładce dotyczącej choroby Aujeszkyego (Zdrowie i ochrona zwierzątÞZwalczanie chorób zakaźnychÞchoroba AujeszkyegoÞwykaz regionów wolnych od wirusa choroby Aujeszkyego).

 

Do regionu uznanego za wolny od wirusa choroby Aujeszkyego mogą być wprowadzane:

 

1)     świnie do rzeźni z zastrzeżeniem, że podczas transportu zwierząt pochodzących z regionu prowadzącego program, środek transportu, którym będą przewożone świnie, na obszarze regionu uznanego za region wolny, nie będzie poruszał się po drogach w gospodarstwie oraz żadne świnie nie będą załadowywane ani rozładowywane z tego środka transportu, za wyjątkiem rzeźni;

2)     świnie do stad, punktów kopulacyjnych i punktów skupu oraz na targi, pokazy, wystawy i konkursy z udziałem zwierząt:

a)    ze stada o statusie stada urzędowo wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego, położonego w regionie wolnym od wirusa choroby Aujeszkyego lub

b)    ze stada o statusie stada wolnego lub urzędowo wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego, położonego w regionie prowadzącym program zwalczania choroby Aujeszkyego, pod warunkiem, że świnie te przed wprowadzeniem do regionu wolnego zostały poddane przynajmniej 2 badaniom serologicznym w kierunku choroby Aujeszkyego i uzyskano ujemne wyniki badania, przy czym odstęp między badaniami powinien wynosić przynajmniej 30 dni, a drugie badanie powinno być wykonane najpóźniej 15 dni przed transportem (wysyłką); badaniu próbek krwi w ramach realizacji programu podlegają świnie w wieku od 12 tygodnia życia;

3)     materiał biologiczny, pozyskany w centrum pozyskiwania nasienia świń o statusie stada urzędowo wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego, położonym w regionie wolnym od wirusa choroby Aujeszkyego;

4)     materiał biologiczny, pozyskany w centrum pozyskiwania nasienia świń o statusie stada wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego, położonym w regionie prowadzącym program zwalczania choroby Aujeszkyego, pod warunkiem, że jest on transportowany do stada przeznaczenia bezpośrednio z centrum lub przez będące pod nadzorem organów Inspekcji Weterynaryjnej podmioty zajmujące się przechowywaniem, obrotem lub wykorzystywaniem materiału biologicznego.

Świnie wprowadzane do stad, punktów kopulacyjnych i punktów skupu oraz na targi, pokazy, wystawy i konkursy zaopatruje się w świadectwo zdrowia.

 

Podlaski Wojewódzki

  Lekarz Weterynarii

 

Realizacja programu zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego w stadach na terenie województwa podlaskiego.

 

Program zwalczania choroby Aujeszkyego u świń jest realizowany na terenie województwa podlaskiego od 2008 roku. Od grudnia 2012 r. program prowadzony jest na podstawie nowego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 2012 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania                              i monitorowania choroby Aujeszkyego u świń (Dz. U. z 2012 r., poz. 1440). Celem realizowanego programu jest uwolnienie terytorium Polski od w/w choroby. Umożliwi to swobodny handel świniami w Unii Europejskiej bez konieczności spełniania dodatkowych wymagań weterynaryjnych                           w odniesieniu do choroby Aujeszkyego.

 

     Obecnie cały obszar województwa podlaskiego jest regionem uznanym za wolny od wirusa choroby Aujeszkyego u świń, na terenie którego                        w stadach świń realizowane są badania w ramach stałego monitorowania.

 

     Stałe monitorowanie choroby Aujeszkyego prowadzi się we wszystkich stadach świń uznanych za urzędowo wolne od wirusa choroby Aujeszkyego, wolne od wirusa choroby Aujeszkyego, wolne od wirusa choroby Aujeszkyego-szczepione.

 

 Celem stałego monitorowania choroby jest potwierdzenie  utrzymania statusu:

  • stada urzędowo wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego, stada wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego oraz  stada wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego – szczepionego;
  • regionu wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego.

 

    Badania w ramach stałego monitorowania choroby prowadzone są jeden  raz w roku kalendarzowym we wszystkich stadach świń. Odstęp pomiędzy dwoma kolejnymi badaniami powinien wynosić od 3 do 12 miesięcy. 

 

   W trakcie prowadzenia stałego monitorowania choroby Aujeszkyego świnie, od których są pobierane próbki do badań, są trwale i indywidualnie oznakowane przez urzędowego lekarza weterynarii pobierającego próbki.

 

    Szczegółowe zasady pobierania próbek krwi od świń do badań w ramach stałego monitorowania choroby Aujeszkyego określa ust. 2.1.1. załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 2012 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego            u świń (Dz. U. z 2012 r., poz. 1440).

  

 

Podlaski Wojewódzki

                                                                             Lekarz Weterynarii

Osoby odpowiedzialne

Autor:Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii
Odpowiada:PIW Grajewo
Wytworzył:PIW Grajewo
Data ostatniej zmiany:2013-04-25 13:58:29
Powrót

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 3865