Biuletyn Informacji Publicznej
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
drukuj

Archwium - Status Prawny

W przeddzień 90. rocznicy odzyskania niepodległości, w dniu 10 listopada 2008 r. Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołali Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Umowę, w obecności Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie, podpisała córka Marszałka, Jadwiga Piłsudska Jaraczewska i minister Bogdan Zdrojewski.

Uroczystość odbyła się w Dworku „Milusin” w Sulejówku, gdzie w latach dwudziestych Józef Piłsudski mieszkał z rodziną.

Utworzenie nowego Muzeum zwieńczyło lata starań rodziny, Fundacji oraz wielu osób i środowisk o upamiętnienie dokonań Józefa Piłsudskiego. Wypełniło też istniejącą od 70 lat - od rozgrabienia i rozproszenia zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze - lukę w sferze naszego dziedzictwa narodowego.

Celem powołanej instytucji kultury jest stworzenie na terenie enklawy historycznej w Sulejówku kompleksu muzealno-edukacyjnego.

Na ten cel Fundacja przekazała posiadane grunty, budynki i ponad 1,5 tysiąca pamiątek. Wniosła też wizję i koncepcję przyszłego kompleksu.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zobowiązało się zapewnić fundusze na utrzymanie Muzeum i budowę nowego budynku muzealnego z ekspozycją stałą, rewaloryzację istniejących budynków oraz odtworzenie  lasu, parku i ogrodu.

Osoby odpowiedzialne

Autor:Jerzy Świdrak
Odpowiada:Jerzy Świdrak
Wytworzył:Zygmunt Fit
Data ostatniej zmiany:2013-08-29 15:33:57
Powrót

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 3370