Biuletyn Informacji Publicznej
Szkoła Podstawowa im. Zjednoczonej Europy w Starkowie
drukuj

Świadczenia socjalne

Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
w Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Starkowie
z dnia 1.01.2012r.

 I. Postanowienia ogólne

§ 1

Podstawy prawne działalności socjalnej określają:

  • Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.),
  • Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234 z późn. zm.),
  • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (tekst jednolity Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 z późn. zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na ZFŚS (Dz. U. Nr 43, poz. 168),
  • Zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 6 września 1993 r. w sprawie udzielania pomocy finansowej z zakładowego funduszu mieszkaniowego na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych, wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych.
  • Zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 6 września 1993 r. w sprawie udzielania pomocy finansowej z zakładowego funduszu mieszkaniowego na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych, wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych. (Dz. U. Nr 134/98 poz. 876).

 § 2

Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

  • szkole, rozumie się przez to Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy  w Starkowie,
  • funduszu, rozumie się przez to Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych,
  • odpisie podstawowym, rozumie się przez to 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w II półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

 § 3

Coroczny odpis podstawowy tworzy się z:

  1. odpisu dla pracowników pedagogicznych w wysokości 110% kwoty bazowej ustalanej corocznie w ustawie budżetowej,
  2. odpisu dla pracowników niebędących nauczycielami w wysokości odpisu podstawowego,
  3. odpisu dla emerytów i rencistów byłych nauczycieli, w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur i rent,
  4. odpisu dla emerytów i rencistów (niebędących nauczycielami) w wysokości 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w II półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą*).

 § 4

Fundusz zwiększa się o:

  1. darowizny oraz zapisy osób fizycznych i prawnych,
  2. odsetki od środków Funduszu pochodzących od oprocentowanych środków na rachunku bankowym,
  3. wpływy z oprocentowania pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe,
  4. Fundusz może zostać zwiększony o przychody z tytułu sprzedaży, dzierżawy i likwidacji środków trwałych służących działalności socjalnej w części nie przeznaczonej na utrzymanie lub odtworzenie zakładowych obiektów socjalnych,
  5. Fundusz może zostać zwiększony o wpływy z opłat pobieranych od osób i jednostek organizacyjnych korzystających z usług socjalnych oferowanych przez zakład pracy.

 § 5

Odpisy i zwiększenia tworzą jeden Fundusz.

 § 6.

Podstawą gospodarowania Funduszem jest roczny plan finansowy stanowiący załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.

 §7.

Regulamin, roczny plan finansowy, sprawozdanie z realizacji planu finansowego za rok ubiegły oraz wszelkie załączniki i zmiany regulaminu wymagają uzgodnienia z organizacjami związkowymi, działającymi na terenie szkoły (za organizację zakładową uważa się związek zrzeszający w zakładzie przynajmniej 10 członków). W przypadku braku organizacji związkowej rolę tę spełnia wybrany przedstawiciel pracowników.

  § 8.

  1. Środkami Funduszu administruje pracodawca - dyrektor szkoły.
  2. W przypadku wnioskowania o przyznanie świadczeń niezgodnie z ustawą o z.f.ś.s. oraz niniejszym regulaminem pracodawca (dyrektor) ma obowiązek wstrzymania realizacji przedmiotowego świadczenia.
  3. Odpowiedzialność za prawidłowe gospodarowanie środkami Funduszu i jego obsługę finansowo-księgową ponosi pracodawca – dyrektor szkoły.
  4. Organami uprawnionymi do kontrolowania sposobu wydatkowania środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są organy uprawnione w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.

 § 9

  1. Środki Funduszu są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym.
  2. Środki Funduszu niewykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.

II. Osoby uprawnione do świadczeń

 § 10

Do korzystania ze świadczeń Funduszu uprawnieni są:

  1. pracownicy zatrudnieni w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie mianowania, umowy o pracę na czas nieokreślony i określony,
  2. pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych, nauczyciele przebywający na urlopach zdrowotnych oraz nauczyciele przeniesieni w stan nieczynny,
  3. emeryci i renciści – byli pracownicy, dla których szkoła była ostatnim miejscem pracy poprzedzającym pobranie świadczenia emerytalnego lub rentowego,
  4. osobami uprawnionymi do świadczeń (w formie paczek i zapomóg) z Funduszu są w tym również dzieci po zmarłym pracowniku, emerycie lub renciście, pobierające z tego tytułu rentę rodzinną.

 III. Przeznaczenie Funduszu

 § 11

Fundusz przeznaczony jest na:

  1. wypłatę świadczenia urlopowego dla nauczycieli,
  2. dopłaty do wypoczynku urlopowegodla wszystkich osób uprawnionych, organizowanego we własnym zakresie (wczasy pod gruszą),
  3. organizację przez pracodawcę imprez turystycznych, kulturalnych, oświatowych, sportowych i rekreacyjnych, organizowanych w kraju i za granicą.
  4. wypłaty bezzwrotnej pomocy finansowej dla osób uprawnionych, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej lub losowej,
  5. pomoc w formie zapomóg i pożyczek zwrotnych na cele mieszkaniowe,
  6. świadczeń pieniężnych, na które wniosek należy złożyć do 10-tego listopada każdego roku.

 IV. Zasady przyznawania świadczeń z Funduszu

 § 12

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest funduszem zbiorowego spożycia i nie korzystanie z niego nie upoważnia do otrzymania jakichkolwiek ekwiwalentów oraz kierowania roszczeń do innych osób i instytucji prawnych za wyjątkiem świadczeń urlopowych nauczycieli.

 § 13

Wysokość świadczenia finansowego lub rzeczowego nie może być uzależniona od wymiaru i okresu zatrudnienia.

§ 14

Przyznawanie świadczeń z Funduszu jest uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

 § 15

Wysokość pomocy finansowej zależy od ilości środków zgromadzonych na rachunku Funduszu oraz od kwot przeznaczonych na finansowanie poszczególnych celów zapisanych w rocznym planie finansowym funduszu. Przy zwiększonym zapotrzebowaniu na świadczenia, środki przyznane osobom uprawnionym mogą być wypłacane w dwóch lub więcej ratach, a termin ich wypłacania może ulec opóźnieniu.

 § 16

Osoby uprawnione starające się o pomoc bądź świadczenie socjalne składają każdorazowo pisemne wnioski (nie dotyczy to świadczenia urlopowego dla nauczycieli) zgodnie z załącznikami do niniejszego regulaminu.

§ 17

Przynajmniej raz w roku do 30 kwietnia, osoby uprawnione wymienione w § 10 pkt 1, 2, 3 i 4 składają oświadczenie o wysokości dochodów osiągniętych w poprzednim roku kalendarzowym, w przeliczeniu na członka rodziny: Oświadczenie jest dokumentem w rozumieniu art. 245 kodeksu postępowania cywilnego. Do oświadczenia należy dołączyć kserokopie deklaracji PIT, które do 30 kwietnia danego roku zostały złożone do Urzędu Skarbowego. Nie złożenie oświadczenia automatycznie lokuje osobę uprawnioną w grupie o najwyższych dochodach.

Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 5 do niniejszego regulaminu.

 § 18

Wysokość świadczeń rzeczowych lub finansowych jest uzależniona od osiągniętego dochodu i ustalana każdorazowo w planie finansowym na dany rok kalendarzowy.
Przyjmuje się następujące zasady przyznawania wysokości świadczeń:

Tabela

Dochód brutto na osobę w rodzinie (wyliczony w oparciu o zeznania podatkowe wszystkich, wspólnie zamieszkujących członków rodziny)

Kwota % przyznawanego świadczenia lub dopłaty

Dochód nie przekraczający 1 najniższego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym.

 100 %

Dochód nie przekraczający 2 najniższych wynagrodzeń w danym roku kalendarzowym.

 98 %

Dochód nie przekraczający 4 najniższych wynagrodzeń w danym roku kalendarzowym.

 96 %

Dochód przekraczający 6 najniższych wynagrodzeń w danym roku kalendarzowym.

 94 %

 § 19

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli jest wypłacane zgodnie z art. 53 ust. 1a ustawy Karta Nauczyciela.

§ 20

Imprezy o charakterze kulturalno-oświatowym, integracyjne mogą być zorganizowane przez pracodawcę, gdy co najmniej 60 % uprawnionych zadeklaruje chęć uczestnictwa w danej imprezie.[1]

 § 21

Wypoczynek urlopowy organizowany we własnym zakresie (wczasy pod gruszą).

  1. Dofinansowanie do indywidualnych form wypoczynku urlopowego (wczasy pod gruszą) dla osób uprawnionych jest wypłacane w wysokości ustalonej każdorazowo w planie finansowym na dany rok kalendarzowy.
  2. Dofinansowanie do indywidualnych form wypoczynku przysługuje jeden raz w roku i jest wypłacane począwszy od dnia 15 czerwca danego roku, w miarę posiadanych środków. Wzór wniosku o dofinansowanie wypoczynku urlopowego organizowanego we własnym zakresie stanowi załącznik nr 4 do niniejszego regulaminu. (Wniosek należy złożyć do dnia 1 czerwca każdego roku)

 § 22

Emeryci i renciści – byli pracownicy, którzy w danym roku byli zatrudnieni na umowę o pracę w charakterze nauczyciela otrzymują świadczenia urlopowe w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zatrudnienia i okresu pracy zgodnie z art. 53 ust. 1a ustawy Karta Nauczyciela.

 § 23

Dzieciom wymienionym w § 10 pkt 5, 6 i 7 można zakupić paczki lub bony towarowe w wysokości ustalonej w planie finansowym na dany rok, zależnie od dochodów rodziców (prawnych opiekunów). Ww. forma pomocy materialnej przysługuje dzieciom w wieku od 1 do ukończenia 16 lat w danym roku.

 § 24

  1. Osobom uprawnionym, wymienionym w § 10 pkt 1, 2, 3 i 4 znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej lub losowej przysługuje bezzwrotna pomoc finansowa lub rzeczowa. Pomoc finansowa przysługuje osobom, których średni dochód na osobę w gospodarstwie domowym z ostatnich trzech miesięcy nie przekroczył jednego minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Za zdarzenie losowe uznaje się: chorobę połączoną z dużymi, udokumentowanymi wydatkami, wypadek, powstałą stratę w wyniku udokumentowanej kradzieży, pożaru lub zalania mieszkania oraz innych osobistych wypadków losowych.
  2. Osoba ubiegająca się o ww. zapomogę składa wniosek, w którym uzasadnia konieczność ubiegania się o świadczenie. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające zaistniałą sytuację losową.

 V. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych na cele mieszkaniowe

 § 25

  1. Pożyczka na remont i modernizację mieszkania może być udzielona raz na 3 lata pod warunkiem całkowitej spłaty uprzednio zaciągniętej pożyczki na ten cel. Wymóg powyższy nie obowiązuje w sytuacjach losowych.
  2. W wypadku zatrudnienia kilku osób z rodziny, zamieszkujących w tym samym lokalu i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, pożyczka na remont i modernizację może być przyznana tylko jednej z nich. Oprocentowanie pożyczki w skali roku wynosi 2%.
  3. Wysokość pożyczek na cele mieszkaniowe jest ustalana corocznie przez Komisję Socjalną w zależności od środków Funduszu przeznaczonych w danym roku na ten cel.
  4. Zaciągnięcie pożyczki wymaga poręczenia, co najmniej dwóch osób – pracowników Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Starkowie. Wzór poręczenia stanowi załącznik nr3 do niniejszego regulaminu.
  5. Osoba ubiegająca się o pomoc na cele mieszkaniowe składa wniosek według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do niniejszego regulaminu oraz następujące dokumenty:
  • kopię pozwolenia na budowę oraz kosztorysu w przypadku ubiegania się o pożyczkę na budowę domu,
  • zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o przydziale lokalu w przypadku ubiegania się o pożyczkę na uzupełnienie wkładu mieszkaniowego lub wkładu budowlanego do spółdzielni.

 § 26

  1. W przypadku pożyczki na remont i modernizację maksymalny okres spłaty ustala się na 3 lata a na budowę domu 4 lata. Krótszy okres spłaty będzie rozpatrywany indywidualnie.
  2. Ustalone w umowie wysokości rat pożyczki będą regulowane z bieżącego wynagrodzenia za pracę pożyczkobiorcy, łącznie z otrzymanymi nagrodami, zasiłkami chorobowymi, świadczeniami rehabilitacyjnymi.
  3. Splata ustalonych rat pożyczki następuje od następnego miesiąca po dacie podpisania umowy.
  4. W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy niespłacona część pożyczki podlega natychmiastowej spłacie. W szczególnych przypadkach dopuszcza się indywidualną formę spłaty pożyczki.
  5. Umowa pożyczki na cele mieszkaniowe stanowi załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu.

 § 27

  1. W przypadku śmierci pożyczkobiorcy, na wniosek rodziny lub żyrantów, po przedstawieniu aktu zgonu niespłacone zadłużenie zostaje umorzone w całości.
  2. W przypadkach losowych, takich jak zalanie mieszkania, pożar, kradzież, pożyczkobiorca może ubiegać się o umorzenie niespłaconej pożyczki – w całości lub części.
  3. Wniosek w sprawie zawieszenia spłaty części pożyczki powinien być uzupełniony o dokumenty potwierdzające zaistniały wypadek losowy (zaświadczenie z policji lub administracji spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej).
  4. Decyzję o zawieszeniu spłaty pożyczki podejmuje pracodawca po zaopiniowaniu jej przez Komisję Socjalną.

 VI. Postanowienia uzupełniające i końcowe

 § 28

Wnioski o przyznanie pomocy na cele mieszkaniowe będą rozpatrywane raz w miesiącu, w miarę posiadanych środków.

 § 29

Wnioski o przyznanie pomocy finansowej lub rzeczowej osób uprawnionych, będą rozpatrywane na bieżąco.

 § 30

Postanowienia Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych winny być zamieszczone na BIP do wiadomości osobom uprawnionym do korzystania z Funduszu.
Istotne zmiany w regulaminie będą podawane na zebraniu ogólnym pracowników i emerytów szkoły.
Regulamin jest dostępny dla wszystkich pracowników i emerytów w bibliotece szkolnej, w dniach i godzinach jej otwarcia, w pokoju nauczycielskim oraz na BIP.

 § 31

W sprawach nie uregulowanych postanowieniami niniejszego regulaminu mają zastosowania powszechnie obowiązujące zasady i przepisy prawne.

 § 32

Wzory wniosków o udzielenie świadczeń z Funduszu, umów o pożyczkę na cele mieszkaniowe oraz oświadczeń o wysokości osiąganych dochodów stanowią załączniki do regulaminu. W uzasadnionych sytuacjach wnioski i oświadczenia mogą być składane na innych wzorach.

 § 33

ZASADY PODZIAŁU ŚRODKÓW

1. Podział zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uwzględnia:

1) świadczenia urlopowe dla nauczycieli,

2) Środki funduszu, po wypłaceniu świadczeń urlopowych dla nauczycieli, dzieli się następująco:

  • 14% na zwrotne pożyczki mieszkaniowe,
  • 25% na zapomogi,
    - 14 % na pomoc finansową w sytuacji losowej
    - 11% na zapomogę finansową
  • 41% nabony, talony
  • 13% na dofinansowanie do wypoczynku pracowników, wczasy pod gruszą
  • 2,2% na paczki dla dzieci,
  • 2,8% na dofinansowanie działalności kulturalnej, turystycznej i innej uznanej  za celową,
  • 2% na rezerwę

 § 34

Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Starkowie obowiązuje od dnia 1.01.2012r.

 § 3

Traci moc Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z dniem 31.12.2011 r.

Załączniki do regulaminu:

  1. Wzór rocznego Planu rzeczowo- finansowego funduszu.
  2. Wniosek i umowa pożyczki na cele mieszkaniowe.
  3. Wniosek o przyznanie zapomogi.
  4. Wniosek o przyznanie dofinansowania wypoczynku organizowanego we własnym zakresie.
  5. Oświadczenie o dochodach pracownika.
  6. Oświadczenie emeryta/rencisty o wysokości pobieranych świadczeń.

 W uzgodnieniu

  30.12.2011r.  Izabela Czyż
....................................................................
data, pieczęć i podpis
wybranego
przedstawiciela pracowników


                                                                         Dyrektor Gimnazjum


                                                                     30.12.2011r.  mgr Beata Kiedrowska
                                                                               .....................................................................................................
                                                                                                                
data, pieczęć imienna i podpis

 


*) ten punkt regulaminu wymaga uzgodnienia z organem prowadzącym

[1] Deklaracja – pisemne zobowiązanie [Art. 385 pkt.12 i 17 KC] na podstawie tych artykułów organizator potrąca kwotę jeśli konsument zrezygnuje z zawartej umowy (wyjazdu). Jest to rodzaj kary umownej zastrzeżonej na wypadek niewykonania zobowiązania przez uczestnika (tj. rezerwacje, opłaty manipulacyjne itd.).

 

Osoby odpowiedzialne

Autor:Izabela Łazuga
Odpowiada:Dorota Czupryniak
Wytworzył:Dorota Czupryniak
Data ostatniej zmiany:2012-05-24 11:46:40

Archiwum

Data Autor
2012-04-14 11:40 Izabela Łazuga zobacz
2012-03-09 13:14 Izabela Łazuga zobacz

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 2527