Przypomnij hasło
Biuletyn Informacji Publicznej
CENTRUM KULTURY I SZTUKI W KALISZU
drukuj

Archwium - Programy operacyjne

Projekt „Przeszłość dla przyszłości”


realizowany w 2015 roku przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu ma za zadanie zespolić w całość działania interdyscyplinarne planowane w kulturze ludowej Południowej Wielkopolski.


„Przeszłość dla przyszłości” to hasło, które oznacza zarówno dokumentację i popularyzację współczesnego oblicza folkloru Ziemi Kaliskiej: scenicznej muzyki, śpiewu i tańca oraz sztuki ludowej, jak i sięgnięcie do korzeni, do zakurzonych archiwaliów regionalnych i przekazanie tych unikalnych wartości następnym pokoleniom.

Projekt zakłada wydanie płyty z nagraniami archiwalnymi „Muzyka i pieśni Ziemi Kaliskiej”, które znajdują się w Archiwum Fonograficznym Instytutu Sztuki PAN w Warszawie i pochodzą z lat 40-tych i 50-tych XX wieku. Założeniem projektu jest również zorganizowanie: 6 plenerowych Estrad Folkloru z Targami Sztuki Ludowej, konsultacji dla zespołów ludowych oraz warsztatów dla kierowników zespołów ludowych i warsztatów dla nauczycieli.

 

Projekt uzyskał dotację z MKiDN w wysokości 35 tysięcy zł.


  

Projekt "BRAMA DOLA STRADY III"


to projekt mający na celu przybliżenie młodym uczestnikom teatru ulicznego, a przede wszystkim zachęcenie ich do aktywnego, twórczego działania przy wykorzystaniu pozawerbalnych artystycznych środków wyrazu, istniejących ponad podziałami językowymi czy kulturowymi. Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu od 22. lat organizuje Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań UlicznychLA STRADA, od kilku lat ściśle współpracując z teatrami ulicznymi z Czech, Węgier i Słowacji, a także Ukrainy. Jako doświadczeni organizatorzy dostrzegamy potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych, które mają na celu włączenie do działania do tej pory pasywnego widza.


 

W ramach projektu powstają grupy warsztatowe, w każdej z nich znajdą się przedstawiciele czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej, każda prowadzona jest przez artystów z jednego z krajów partnerskich, każda wykorzystuje w swej pracy odmienne środki artystycznego wyrazu, wywodzące się z teatru ulicznego. BRAMA DO LA STRADY IIIto warsztaty teatralne, akcje uliczne, działania parateatralne, które potrwają cztery dni, a efekty swojej pracy uczestnicy zaprezentują podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA 2015. BRAMA DOLA STRADY III stanie się w ten sposób otwartą bramą dla twórczego dialogu łączącą bogactwo dorobku kulturowego każdego z krajów Grupy Wyszehradzkiej z uniwersalnymi wartościami istniejącymi ponad granicami administracyjnymi.


 

            Projekt BRAMA DO LA STRADY III obejmuje również SCENĘ WYSZEHRADZKĄ, na której widzowie Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA 2015 obejrzeć będą mogli spektakle prezentowane przez każdego z partnerów projektu.


 

            Projekt BRAMA DO LA STRADY IIIuzyskał w 2015 r. dofinansowanie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w kwocie 10.000 €.


Poprzednie projekty: BRAMA DOLA STRADY i BRAMA DOLA STRADY II Kontynuacja realizowane w latach 2012 i 2014 również były wspierane grantami Funduszu.


Osoby odpowiedzialne

Autor:Alicja Felisiak
Odpowiada:Alicja Felisiak
Wytworzył:Anna Witczak
Data ostatniej zmiany:2015-05-21 15:26:31
Powrót

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 1647