Biuletyn Informacji Publicznej
Inspekcja Weterynaryjna Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Trzebnicy
drukuj

Archwium - Aktualności

W związku z wystąpieniem pierwszego przypadku Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terenie powiatu trzebnickiego w miejscowośći Chodlewo zostało wydane Rozporządzenie Wojewody Dolnośląskiego nr 13 z 15 lipca 2021 r.

Poniżej publikujemy Rozporządzenie w formacie pdf oraz link do strony na której znajduje sięto Rozporządzenie

https://bip.duw.pl/bip/dziennik-urzedowy-i-ak/rozporzadzenia-wojewod/3958,2021.htmlhttps://bip.duw.pl/bip/dziennik-urzedowy-i-ak/rozporzadzenia-wojewod/3958,2021.html

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Informujemy, że część terenu powiatu trzebnickiego (gmina Żmigród i  gmina Prusice) znajdują się w obszarze objętym ograniczeniami I (niebieska strefa na mapie) oraz obszarze objętym ograniczeniami II (różowa strefa na mapie) w związku z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF)

 

MAPA PONIŻEJ:

https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

 

AKTUALNE INFORMACJE DOT. AFRYKAŃSKIEGO POMORU ŚWIŃ (ASF)

dostępne na stronie Głównego Lekarz Weterynarii

(mapy, obszary objęte restrykcjami, ogniska, przypadki)

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce

 

-------------------------------------------------------------------------------------

Informujemy, że w celu uzyskania zaświadczenia o przezimowaniu rodzin pszczelich należy wypełnić wniosek dostępny w zakładce PSZCZOŁY (Wniosek-zaświadczenie o przezimowaniu pszczół). Wypełniony i podpisany wniosek należy dostarczyć do naszej siedziby osobiście, pocztą lub mailem (skan z podpisem) na adres trzebnica@wroc.wiw.gov.pl 

 

-------------------------------------------------------------------------

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Trzebnicy informuje o ogłoszeniu Rozporzadzenia Nr 8 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 16 kwietnia 2021 r. uchylające Rozporządzenie Nr 4 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 11 marca 2021 r. w sprawie  zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów: trzebnickiego, wrocławskiego i średzkiego oraz miasta Wrocławia.

Poniżej w załączeniu treśc rozporządzenia w PDF.

-----------------------------------------------------------------------

 

Deklaracja dostępności

Wstęp Deklaracji

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Trzebnicy

zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej BIP Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Trzebnicy.

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub włączeń wymienionych poniżej:
• filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
• część plików nie jest dostępnych cyfrowo,
• brak odpowiedniej struktury nagłówkowej artykułów,
• poprawienie dostępności strony niosłoby za sobą nadmierne obciążenia dla podmiotu publicznego.

Wyłączenia:
• mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
• filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej

Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej

Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-09-23. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny. 

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest administrator strony, trzebnica@wroc.wiw.gov.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 71-312-01-97. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu,, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

  1. Wejście do budynku Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Trzebnicy odbywa się schodami. Brak podjazdu dla osób niepełnosprawnych
  2. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Trzebnicy zajmuję parter i pierwsze piętro budynku. Budynek nie posiada windy.
  3. Budynek Powiatowego Inspektoratu Weterynarii nie jest przystosowany do poruszania się osób niepełnosprawnych, występują bariery architektoniczne.
  4. Brak wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Parking przed budynkiem jest ogólnodostępny, nie występują problemy z zaparkowaniem samochodu.
  5. Nie ma przeciwwskazań do wstępu z psem asystującym.
  6. W urzędzie nie ma wyznaczonej osoby do tłumaczenia języka migowego, nie ma przeciwwskazań co do wykorzystania tłumacza online.

Aplikacje mobilne
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Trzebnicy nie posiada aplikacji mobilnych.

 

------------------------------------------------------------------------------

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Trzebnicy informuje o ogłoszeniu Rozporządzenia nr 5 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 12 marca 2021 r. zmieniające Rozporządzenie nr 4 z dnia 11 marca 2021 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na trenie powiatów trzebnickiego i wrocławskiego oraz miasta Wrocławia.

Poniżej w załączniku treśc rozporządzenia w PDF.

 

-------------------------------------------------------------------------------

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Trzebnicy informuje, że w dniu 11 marca 2021 zostało potwierdzone drugie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu trzebnickiego w miejscowości Wisznia Mała, gmina Wisznia Mała

---------------------------------------------------------------------------------

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Trzebnicy informuje, że w dniu 6 marca 2021 r. zostało potwierdzone ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu trzebnickiego w miejscowości Ozorowice, gmina Wisznia Mała

-------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo 

W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Klientów oraz pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Trzebnicy od dnia 17 marca 2020 r. wyłączona zostaje bezpośrednia obsługa Klienta zewnętrznego do odwołania. W sprawach indywidualnych kontakt z Inspektoratem jest możliwy drogą telefoniczną: 71/312-01-97, mailową: trzebnica@wroc.wiw.gov.pl lub pocztą tradycyjną.

Jednocześnie informujemy, że Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Trzebnicy pracuje w dotychczasowych godzinach.

Z góry dziękujemy za wyrozumiałość.

--------------------------------------------------------

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Trzebnicy informuje o ogłoszeniu Rozporządzenia Nr 13 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 7 kwietnia 2020 r. uchylające rozporządzenie Nr 7 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 9 marca 20202 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie miasta Wrocław oraz powiatów wrocławskiego, oleśnickiego i trzebnickiego.

----------------------------------------------------------------------------

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Trzebnicy informuje o ogłoszeniu Rozporządzenia Nr 7 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 9 marca 2020 r. (Dz. Urz. W. D. poz. 1878) w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów wrocławskiego, oleśnickiego i trzebnickiego.

Na terenie powiatu trzebnickiego określony został obszar zagrożony:

w gminie Trzebnica w miejscowościach: Skarszyn, Boleścin, Piersno, Głuchów Górny, Taczów Mały,

w gminie Zawonia w miejscowościach: Głuchów Dolny, Skotniki, Radłów, Miłonowice, Rzędziszowice, Prawocice, Pomianowice, Cielętniki, Tarnowiec, Ludgierzowice

Poniżej w załączniku PDF treść rozporządzenia

 

------------------------------------------------------------------------

UBÓJ ZWIERZĄT Z KONIECZNOŚCI - poniżej na końcu listy: 

 

- Praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią (format PDF)

 

 - Oświadczenie lekarza weterynarii dot. zwierzęcia poddanego ubojowi z konieczności poza rzeźnią (format WORD)

 

- Oświadczenie przedsiębiorcy sektora spożywczego który utrzymywał zwierzę poddane ubojowi z konieczności poza rzeźnią (format WORD)

 

Wiecej informacji na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii

 

www.wetgiw.gov.pl

 

Informacja <--- łącze do witryny GIW, na której jest wykaz rzeźni przyjmujących zwierzęta do uboju z konieczności

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZASADY BIOASEKURACJI W CAŁYM KRAJU - ASF

W Dzienniku Ustaw ogłoszone zostało 13 lutego 2018 r. rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. poz. 360).

Wprowadzona nowelizacja rozporządzenia była konieczna ze względu na zagrożenie dalszego szerzenia się choroby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wystąpienie choroby na danym terenie powoduje restrykcje i wiąże się z koniecznością likwidacji zakażonych stad, co z kolei pociąga za sobą skutki ekonomiczne i społeczne. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie gospodarstw przed ewentualnym przeniesieniem wirusa ASF. Wprowadzane przepisy mają za zadanie podnieść poziom zabezpieczenia gospodarstw, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.

 

Rozporządzenie wprowadza dla posiadaczy świń w całym kraju m.in. następujące obowiązki, których celem jest ograniczenie ryzyka przeniesienia wirusa ASF do chlewni:

  • prowadzenia rejestru środków transportu do przewozu świń wjeżdżających na teren gospodarstwa oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie,
  • zabezpieczenia budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych,
  • utrzymywania świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne,
  • wykonywania czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie,
  • stosowania przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń, przed rozpoczęciem tych czynności, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia,
  • bieżącego oczyszczania i odkażania narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanych do obsługi świń,
  • używania przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności,
  • wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, i wyjściami z tych pomieszczeń, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego,
  • sporządzenia przez posiadaczy świń spisu posiadanych świń oraz bieżącego aktualizowania tego spisu,
  • zabezpieczenia wybiegu dla świń podwójnym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m, związanym na stałe z podłożem – w przypadku utrzymywania świń w gospodarstwie w systemie otwartym,
  • karmienia świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących.

Spełnienie wprowadzanych wymagań dla gospodarstw pozwoli na znaczące zmniejszenie ryzyka przeniesienia ASF do gospodarstwa, w którym utrzymywane są świnie.

 

Rozporządzenie wchodzi w życie 28 lutego 2018 r.

 

Dostosowanie gospodarstwa utrzymującego świnie do tych wymagań będzie kontrolowane przez organy Inspekcji Weterynaryjnej. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie wymagań weterynaryjnych powiatowy lekarz weterynarii będzie wydawał decyzje administracyjne nakazujące usunięcie uchybień lub będzie nakazywał ubój lub zabicie świń i zakazywał ich utrzymywania w gospodarstwie.

 

Producenci świń, którzy  otrzymają decyzję powiatowego lekarza weterynarii o zakazie utrzymywania świń w związku z brakiem spełniania warunków bioasekuracji  będą mogli ubiegać się o pomoc finansową  w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w związku z  utraconymi dochodami z tytułu prowadzenia produkcji świń.

 

Pomoc będzie dotyczyła ilości świń utrzymywanych w gospodarstwach rolnych w 2017 r, ale do ilości nie większej niż 50 sztuk,  przy stawce pomocy 0,36 zł za każdy dzień od 1 świni. Pomoc będzie wypłacana  w okresie obowiązywania zakazu utrzymywania świń  lecz nie dłużej niż trzy lata.

Poniżej zamieszczamy Rozporządzenie MRiRW z dnia 9 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WYTYCZNE DOTYCZĄCE POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZNALEZIENIA PADŁEGO DZIKA

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku

z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Występowanie ASF wśród dzików może stanowić zagrożenie dla trzody chlewnej.

Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, z tego powodu powinny być one usuwane ze środowiska.

 

Czynności podejmowane po znalezieniu padłego dzika:

odpowiednie oznakowanie miejsca znalezienia zwłok dzika np. za pomocą taśmy rozpiętej na pniach drzew na wysokości ok. 1,5 m lub za pomocą tyczki/patyka z chorągiewką w celu łatwiejszej identyfikacji miejsca znalezienia padłego dzika;

powstrzymanie się od dotykania zwłok dzika i pozostawienie ich w miejscu znalezienia;

zgłoszenie faktu i miejsca znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii: w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (w tym, np. charakterystyczne punkty orientacyjne), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych w danym miejscu zwłok dzików, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości);

-  w czasie działań nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych
w lesie
;

-   należy pamiętać, iż zgodnie z rozporządzeniem z dnia 6 maja 2015 w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń  na obszarach o największym zagrożeniu ASF, osobom mającym kontakt  z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym odkażanie rąk i obuwia;

-  należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po znalezieniu padłego dzika, nie wchodziła do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywała czynności związanych z obsługą świń;

- dodatkowo należy pamiętać iż, zgodnie z ww. rozporządzeniem na obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF zakazuje się wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, zwłok dzików, tusz dzików, części dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pochodzących z dzików oraz materiałów i przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem ASF.

 

Poniżej z załączniku publikujemy ulotkę opracowaną przez Główny Inspektorat Weterynarii w sprawie postępowania w przypadku znalezienia martnwego dzika.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informujemy dot. ptasiej grypy

 

Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia

4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków 

(Dz. U. z 2017 r. poz. 722)

Utrzymano nadal nakazy tj. karmienie i pojenie drobiu w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków i ich odchodami, wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, stosowanie odzieży ochronnej itd.

 

Poniżej przedstawiamy opublikowane rozporządzenie MRiRW w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem grypy ptaków z dnia 04.04.2017r.

.....................................................................................................................................................................

Informujemy, że w dniu dzisiejszym zostały wydane:

Rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego Nr 5/2017 i Nr 6/2017 z dnia 20 marca 2017 r. uchylające Rozporządzenia w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatów trzebnickiego i wrocławskiego. Oznacza to zlikwidowanie obszaru zagrożonego i zapowietrzonego na terenie powiatu trzebnickiego.

Nie oznacza to jednocześnie uchylenia nakazu trzymania drobiu w zamknięciu - drób nadal musi być przetrzymywany w zamknięciu do czasu uchylenia nakazu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który wynika z

 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U.2016.2091) 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Trzebnicy przekazuje poniżej informację Głównego Lekarza Weterynarii opublikowaną w dniu 9 marca 2017 r.:

 

„Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że w dalszym ciągu obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu w odosobnieniu w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach przetrzymywania, w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami, także dzikimi.

 

Wytyczne te mają swoje zastosowanie również w przypadku:

 

– chowu wybiegowego, tradycyjnego chowu wybiegowego oraz chowu wybiegowego bez ograniczeń w odniesieniu do produkcji mięsa drobiowego;

 

– chowu na wolnym wybiegu w odniesieniu do produkcji jaj.

 

Podczas okresu ograniczenia w dostępie drobiu do wybiegu na otwartej przestrzeni, nieprzekraczającego dwunastu tygodni, zgodnie z przepisami unijnymi, drób oraz jaja spożywcze pochodzące z chowu zgodnego z wymienionymi metodami, mogą nadal być wprowadzane do obrotu ze specjalną informacją na temat metody chowu.

 

Okres dwunastu tygodni upływa 21 marca 2017 r. (licząc od dnia wejścia w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków).

 

Po 21 marca br. znakowanie jaj i mięsa na zasadach wskazanych w przepisach dotyczących wolnowybiegowego utrzymania drobiu będzie możliwe pod warunkiem przetrzymywania drobiu w wolierach lub w zadaszonych miejscach z ogrodzeniem sięgającym od krawędzi dachu do podłoża. Jednakże,  w przypadku, gdy karmienie i pojenie drobiu odbywa się poza budynkiem, zgodnie z § 1 ust 1, pkt 2 lit. f rozporządzenia, miejsce karmienia musi być bezwzględnie zadaszone na całej swej powierzchni.

 

Pozostałe przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U.2016.2091) muszą być respektowane zgodnie z ich treścią.”

 

Żródło: https://www.wetgiw.gov.pl/694---kategoria_komunikaty-prasowe-i-aktualnosci---wolny-wybieg-a-grypa-ptakow

 

Informujemy, że nadal obowiązuje wymóg trzymania drobiu w zamknięciu.

Nakazy zawarte w w/w Rozporządzeniu obowiązują do odwołania.

------------------------------------------------------------------------------------------

POWIATOWY LEKARZ WETERYNARII W TRZEBNICY INFORMUJE, ŻE W DNIACH 07.02.2017 ORAZ 09.02.2017 ROKU OTRZYMAŁ POZYTYWNE WYNIKI BADAŃ Z INSTYTUTU BADAŃ W PUŁAWACH, POTWIERDZAJĄCE WYSTĄPIENIE OGNISKA WYSOCE ZJADLIWEJ GRYPY PTAKÓW PODTYP H5N8 NA FERMACH DROBIU W OZOROWICACH I PIOTRKOWICZKACH (gmina Wisznia Mała)

 

W ZWIĄZKU Z POWYŻSZYM INFORMUJEMY, ŻE OBOWIĄZUJĄ WSZYSTKIE OGRANICZENIA ZAWARTE W

Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

 

PONIŻEJ DO POBRANIA:

 

1)Informacja dla hodowców drobiu

 

2) Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków

 

3) Zarządzenie Nr 2 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 8 lutego 2017 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu trzebnickiego i wrocławskiego

 

4) Zarządzenie Nr 3 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 10 lutego 2017 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu trzebnickiego i wrocławskiego

 

5) Ulotka dla hodowców drobiu dot. bioasekuracji

 

6) Mapa - granice obszaru zapowietrzonego i zagrożonego na terenie pow. trzebnickiego

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Główny Lekarz Weterynarii informuje o występowaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8
u ptaków dzikich (Polska, Chorwacja, Szwajcaria, Dania, Holandia),
jak i drobiu (Polska, Niemcy, Węgry, Austria, Dania).

 

Wobec powyższego hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa,
w szczególności:

- zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;

- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;

- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;

- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków
w których utrzymywany jest drób

- przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu

 

Hodowco !!!

Pamiętaj o zgłaszaniu niezwłocznie do odpowiednich osób
i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu
(spadek nieśności; nagłe, zwiększone padnięcia drobiu)

 

Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu

Depresja, gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność, biegunka. Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100%.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Osoby odpowiedzialne

Autor:PLW
Odpowiada:PLW
Wytworzył:PLW
Data ostatniej zmiany:2021-07-20 08:57:37
Powrót

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 7966