Biuletyn Informacji Publicznej
Inspekcja Weterynaryjna Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Trzebnicy
drukuj

Drób

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Trzebnicy informuje, że dnia 2 stycznia 2023 r. zostało ogłoszone Rozporządzenie Nr 1 Wojewody Dolnośląskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów wołowskiego, górowskiego i trzebnickiego (poz. 34).


W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Trzebnicy zwraca się z prośbą o stosowanie się do ww. rozporządzenia oraz do pozostałych zasad bioasekuracji.

Poniżej w załączniku treśc Rozporządzenia Wojewody w PDF.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Trzebnicy informuje, że dnia 12 grudnia 2022 r. zostało ogłoszone Rozporządzenie Nr 22 Wojewody Dolnośląskiego w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa dolnośląskiego (poz. 6254).
W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Trzebnicy zwraca się z prośbą o stosowanie się do ww. rozporządzenia oraz do pozostałych zasad bioasekuracji.

ROZPORZĄDZENIE NR 22
WOJEWODY DOLNOŚLĄSKIEGO
z dnia 12 grudnia 2022 r.
w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa dolnośląskiego.


Na podstawie art. 46 ust. 3 pkt l, 3b, 8a, 10 ustawy z dnia 1 1 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r., poz. 1421, z 2022 r, poz. 1570), art. 4 ust. 4, Decyzji Wykonawczej Komisji (UE) 2018/1136 z dnia 10 sierpnia 2018 r. w sprawie środków zmniejszających ryzyko i wzmocnionych środków bezpieczeństwa biologicznego oraz systemów wczesnego wykrywania w związku z ryzykiem stwarzanym przez dzikie ptactwo w odniesieniu do przenoszenia wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków na drób (Dz. Urz. UE L 205 z 14 sierpnia 2018, str. 48) oraz art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (Dz.U. z 2022 r. poz. 135, poz. 655, poz. 1504), na wniosek Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 8 grudnia 2022 r., zarządza się, co następuje:
§ 1. Jako obszary, które są szczególnie narażone na ryzyko wprowadzenia wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków do gospodarstwa (obszary wysokiego ryzyka) wyznacza się tereny:
1) powiatu trzebnickiego;
2) powiatu milickiego;
3) części powiatu bolesławieckiego obejmujące:
a) w gminie Bolesławiec, w miejscowości: Bolesławice, Łaziska, Bożejowice, Rakowice, Nowe
Jaroszowice, Otok, Dobra, Kraśnik Dolny, Kraśnik Górny, Nowa Wieś Kraśnicka, Lipiany, Dąbrowa
Bolesławiecka,
b) w gminę Gromadka,
c) w gminie Nowogrodziec, miejscowości: Zabłocie, Milików, Nowogrodziec,
d) w gminie Warta Bolesławiecka, miejscowości: Warta Bolesławiecka, Iwiny, Wartowice,
e) w gminie Osiecznica miejscowości: Parowa, Przejęsław.


§ 2. Na obszarach wysokiego ryzyka, o których mowa w § 1 zakazuje się:
l) utrzymywanie drobiu na wolnym powietrzu; chyba że:


a) drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi, lub

b) drób jest karmiony i pojony w zamkniętym pomieszczeniu lub w miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem i wodą przeznaczonymi dla drobiu;
2) utrzymywania kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu;
3) gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych.


§ 3. Wykonanie rozporządzenia powierza się Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Miliczu, Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Trzebnicy, Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Bolesławcu.
§ 4. Rozporządzenie podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
§ 5. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem podania do wiadomości publicznej, w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie powiatów trzebnickiego, milickiego i bolesławieckiego i obowiązuje do czasu jego uchylenia.
z up. Wojewody Dolnośląskiego I Wicewojewoda Dolnośląski:
Jarosław Kresa

Poniżej w załączniku treśc Rozporządzenia Wojewody w PDF.

----------------------------------------------------------------------------------

Podstawowe informacje dotyczące grypy ptaków oraz zasady ochrony drobiu przed chorobą <--- link do witryny Głównego Inspektoratu Weterynarii. 

Ulotka o wysoce zjadliwej grypie ptaków (HPAI) oraz Informacja dla hodowców drobiu (2017-09-11 za GLWet.).

Rozporządzenie MRiRW w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (2017-04-05).

APEL MRiRW oraz GLWet. do hodowców drobiu w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (2017-01-18).

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Trzebnicy informuje o ogłoszeniu Rozporządzenia Nr 8 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 16 kwietnia 2021 r. uchylajace Rozporzadzenie Nr 4 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 11 marca 2021 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów: trzebnickiego, wrocławskiego i średzkiego oraz miasta Wrocławia.

Jednocześnie informuję, że obowiązuje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzania środków związanych z wystapieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków ( Dz. U. z 2017 r. poz. 722).

----------------------------------------------------------------------------------------

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Trzebnicy informuje, że w dniu 06.03.2021 r. zostało potwierdzone ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu trzebnickiego w miejscowości Ozorowice, gmina Wisznia Mała.

Jednocześnie informuję, że obowiązuje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków                      ( Dz. U. z 2017 r. poz. 722).

 

------------------------------------------------------------------

 

Informujemy o

Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej

grypy ptaków 

(Dz. U. z 2017 r. poz. 722)

 

Zgodnie z nowym rozporządzeniem należy bezwzględnie przestrzegać poniższych zakazów i nakazów:

 

zakazuje się:
a) pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki,
b) wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych;

 

nakazuje się:
a) utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami,
b) zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych,
c) utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki,
d) przechowywanie paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami,
e) karmienie i pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych w niewoli w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami,
f) wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść i wyjść z tych budynków – w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym,
g) stosowanie przez osoby wchodzące do budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego, przeznaczonych do użytku wyłącznie w danym budynku – w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym,

h) stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą drobiu zasad higieny osobistej, w tym mycie rąk przed wejściem do budynków inwentarskich,
i) oczyszczanie i odkażanie sprzętu i narzędzi używanych do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem,
j) powstrzymanie się przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na ptaki łowne, od wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu,
k) dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności.

 

Treść całego rozporządzenia dostępna pod linkiem:  NOWE ROZPORZĄDZENIE

 

Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2016r. poz. 2091).

 

Poniżej do pobrania opublikowane w dniu dzisiejszym rozporządzenie MRiRW w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem grypy ptaków z dnia 04.04.2017r.

 

..................................................................................................................

Informujemy, że w dniu dzisiejszym zostały wydane:

Rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego Nr 5/2017 i Nr 6/2017 z dnia 20 marca 2017 r. uchylające Rozporządzenia w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatów trzebnickiego i wrocławskiego. Oznacza to zlikwidowanie obszaru zagrożonego i zapowietrzonego na terenie powiatu trzebnickiego.

Nie oznacza to jednocześnie uchylenia nakazu trzymania drobiu w zamknięciu - drób nadal musi być przetrzymywany w zamknięciu do czasu uchylenia nakazu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który wynika z

 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U.2016.2091)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informujemy, że nadal obowiązuje wymóg trzymania drobiu w zamknięciu.

 

Wynika on z Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Nakazy zawarte w w/w Rozporządzeniu obowiązują do odwołania.

.......................................................................................................

POWIATOWY LEKARZ WETERYNARII W TRZEBNICY INFORMUJE, ŻE W DNIACH 07.02.2017 ORAZ 09.02.2017 ROKU OTRZYMAŁ POZYTYWNE WYNIKI BADAŃ Z INSTYTUTU BADAŃ W PUŁAWACH, POTWIERDZAJĄCE WYSTĄPIENIE OGNISKA WYSOCE ZJADLIWEJ GRYPY PTAKÓW PODTYP H5N8 NA FERMACH DROBIU W OZOROWICACH I PIOTRKOWICZKACH (gmina Wisznia Mała)

 

W ZWIĄZKU Z POWYŻSZYM INFORMUJEMY, ŻE OBOWIĄZUJĄ WSZYSTKIE OGRANICZENIA ZAWARTE W

Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

 

PONIŻEJ DO POBRANIA

- Zarządzenie Nr 2 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 8 lutego 2017 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu trzebnickiego i wrocławskiego

 

 

Zarządzenie Nr 3 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 10 lutego 2017 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu trzebnickiego i wrocławskiego

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------

 

 

 

WAŻNE INFORMACJE DLA HODOWCÓW DROBIU !!!

 

Poniżej do pobrania:

 - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków

- Informacja Głównego Lekarza Weterynarii dla hodowców drobiu

- Zgłoszenie posiadania drobiu na uzytek własny

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Główny Lekarz Weterynarii informuje o występowaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8
u ptaków dzikich (Polska, Chorwacja, Szwajcaria, Dania, Holandia),
jak i drobiu (Polska, Niemcy, Węgry, Austria, Dania).

 

Wobec powyższego hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa,
w szczególności:

- zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;

- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;

- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;

- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków
w których utrzymywany jest drób

- przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu

Hodowco !!!

Pamiętaj o zgłaszaniu niezwłocznie do odpowiednich osób
i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu
(spadek nieśności; nagłe, zwiększone padnięcia drobiu)

 

Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu

Depresja, gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność, biegunka. Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100%.

Osoby odpowiedzialne

Autor:PIW
Odpowiada:PIW
Wytworzył:PIW
Data ostatniej zmiany:2023-01-05 11:29:27

Archiwum

Data Autor
2022-12-23 14:37 PIW zobacz
2021-04-30 15:25 PIW zobacz
2021-03-06 16:30 PIW zobacz
2021-03-06 16:29 PIW zobacz
2020-02-06 08:21 PIW zobacz
2020-02-06 08:20 PIW zobacz
2020-02-05 10:43 PIW zobacz
2018-06-07 09:17 PIW zobacz
2017-04-06 09:02 PIW zobacz
2017-04-06 08:57 PIW zobacz
2017-04-05 13:10 PIW zobacz
2017-04-05 13:05 PIW zobacz
2017-03-20 15:16 PIW zobacz
2017-03-02 08:49 PIW zobacz
2017-02-20 15:06 PIW zobacz
2017-02-10 17:27 PIW zobacz
2017-02-10 17:25 PIW zobacz
2017-02-09 23:25 PIW zobacz
2017-02-09 09:18 PIW zobacz
2017-02-08 12:33 PIW zobacz
2017-02-08 09:33 PIW zobacz
2017-01-26 09:45 PIW zobacz
2017-01-26 09:42 PIW zobacz
2016-12-22 12:07 PIW zobacz
2016-12-22 11:57 zobacz

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 4719