Archwium - Obowiązek nauki

OBOWIĄZEK   NAUKI

 

PODSTAWA PRAWNA:

  1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty  (tj. Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572) zwana dalej „ustawą o systemie oświaty”,
     
  2. Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tj.  Dz.U. 2012 r., poz.1015 ze zm.) zwana dalej „ustawą egzekucyjną”.

 

Zgodnie zart.15 ustawy o systemie oświaty nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia.

Zgodnie z art. 20 ustawy o systemie oświaty niespełnienie obowiązku  nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Na gruncie ustawy egzekucyjnej obowiązek szkolny i obowiązek nauki należą do kategorii obowiązków o charakterze niepieniężnym ( art.2 § 1 pkt 10)

Środkiem przymuszającym do wyegzekwowania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki jest grzywna w celu przymuszenia.

 

Grzywny nie stosuje się wobec ucznia, jako osoby małoletniej. Zgodnie z art. 120 § 2 ustawy egzekucyjnej, nieuczęszczanie dziecka do szkoły skutkować będzie nałożeniem grzywny na jego przedstawicieli ustawowych. Tym samym egzekwowany będzie rodzicielski obowiązek zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia.

Obowiązek nauki – po ukończeniu gimnazjum

Przez niespełnienie obowiązku nauki rozumie się nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50% zajęć w przypadku spełniania obowiązku nauki przez uczęszczanie na zajęcia lub w celu przygotowania zawodowego, o którym mowa  w art. 16 ust. 5a pkt 2-4 ustawy o systemie oświaty.

Zgodnie z art. 18 ustawy o systemie oświaty rodzice dziecka spełniającego obowiązek nauki, na żądanie wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta), na terenie której dziecko mieszka, są obowiązani informować go o formie spełniania obowiązku nauki przez dziecko i zmianach w tym zakresie.

Rodzice dziecka realizującego obowiązek nauki poza szkołą, na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust.8 ustawy o systemie oświaty, obowiązani są do zapewnienia dziecku warunków nauki określonych w tym zezwoleniu.

ZADANIA ORGANU PROWADZĄCEGO

Osoby odpowiedzialne

Autor:Barbara Dąbrowa
Odpowiada:Barbara Dąbrowa
Wytworzył:Barbara Dąbrowa
Data ostatniej zmiany:2013-06-19 10:08:44

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 985