Przypomnij hasło
Biuletyn Informacji Publicznej
Muzeum Miejskie Dzierżoniowa
drukuj

Muzeum Miejskie Dzierżoniowa

Muzeum Miejskie Dzierżoniowa powstało w maju 2011 r. z przekształcenia Izby Regionalnej, funkcjonującej od 2002 roku.

Willę, w której mieści się Muzeum, wzniesiono najpewniej w 1897 roku. Należała ona pierwotnie do Hermana Cohna - współzałożyciela firmy Cohn Gebrüder i jednej z pierwszych tkalni mechanicznych w Dzierżoniowie.

Po II wojnie światowej w budynku przy ulicy Świdnickiej 30 mieścił się Ośrodek Pracy Pozaszkolnej, a od roku 2001 Ognisko Kształcenia Artystycznego przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. W 2004 r. pierwsza część pomieszczeń została przekazana na potrzeby muzeum, które systematycznie powiększa swoje zbiory; jednocześnie w obiekcie rozpoczęto prace renowacyjne.

Obecnie na użytek muzeum oddano cały obiekt, liczący 8 sal wystawienniczych. Znalazły tu swoje miejsce stałe wystawy poświęcone patronowi i historii miasta, archeologii regionu, zbiory kartograficzne i etnograficzne oraz XIX-wieczny salonik mieszczański.

Godny uwagi jest również sam eklektyczny budynek z przewagą cech neorenesansowych i neoromańskich, z zachowanymi oryginalnymi boazeriami, okazałą klatką schodową i pięknymi stropami, który dzięki prowadzonym zabiegom konserwatorskim stopniowo powraca do dawnej świetności.

Osoby odpowiedzialne

Autor:Maria Feliks
Odpowiada:Henryk Smolny
Wytworzył:Maria Feliks
Data ostatniej zmiany:2013-01-10 10:17:55

Archiwum

Data Autor
2013-01-08 13:31 zobacz

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 1841