Instrukcja zgłaszania padnięć
1. Informację o padnieciu bydła należy niezwłocznie zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Zamościu (zgłoszenia może dokonać lekarz weterynarii, którego posiadacz zwierzęcia wezwał na miejsce lub właściciel zwierzęcia*) z podaniem danych:
a) Imię i nazwisko posiadacza zwierzęcia,
b) Nr kolczyka zwierzęcia
c) Data urodzenia zwierzęcia
d) Data i godzina padnięcia zwierzęcia
e) Przyczyna padniecia jeśli znana
f) Płeć padłego zwierzęcia
g) Ilość sztuk bydła, owiec lub kóz pozostałą w gospodarstwie
h) Nr telefonu kontaktowego do posiadacza zwierzęcia
i) Czy zgłaszano już zakładowi utylizacyjnemu konieczność odbioru padliny (jeżeli nie, zgłoszenie zostanie wysłane poczta elektroniczną z poziomu PIW)
2. Pracownik Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Zamościu przyjmuje zgłoszenie padnięcia wypełniając rejestr zgłoszeń padłego bydła, następnie wypełnia na podstawie zgłoszenia awizo - Skierowanie sztuki padłej do ZU. Awizo zostaje wysłane do zakładu utylizacyjnego pocztą elektroniczną (odpowiednio Bacutil lub Farmutil) , a także do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, na którego terenie znajduje się zakład utylizacyjny, gdzie wysłano skierowanie.
3. Posiadacz zwierzęcia kopię awiza może odebrać w biurze PIW Zamościu.**
*obowiązek zgłoszenia przez posiadacza zwierzęcia padniecia bydła, owiec i kóz wynika z art. 42 ust. 1a ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z dnia 11.03.2004r. (t.j. z 2014r. poz. 1539 z późn.zm.). Zgodnie z art. 85 ust. 1 pkt 2b kto uchyla się od obowiązku informowania Powiatowego Lekarza Weterynarii o każdym przypadku padnięcia bydła, owiec lub kóz, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny.
**podstawą do wyrejestrowania bydła w ARiMR jest dokument odbioru padliny wydany przez ZU.
Zakłady utylizacyjne odbierające padłe sztuki z powiatu zamojskiego:
- FARMUTIL 782-971-133
- BACUTIL (81) 88 24 727