drukuj

Archwium - O Muzeum

 Muzeum Pogranicza w Działdowie

 

Wystawa stała „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza”

(ul. Zamkowa 12, 13-200 Działdowo)

 W odrestaurowanej gotyckiej części działdowskiego zamku prezentujemy historyczno-archeologiczną wystawę stałą, poświęconą długiej i bogatej historii Działdowa, miasta położonego na dawnym pograniczu Prus i polskiego Mazowsza.

Wystawa została pomyślana w taki sposób żeby encyklopedycznie na przestrzeni wieków przedstawić losy oraz osiągnięcia społeczności lokalnej. W tym celu na trzech kondygnacjach zamku o powierzchni blisko 500 m2,, stworzono ekspozycję, która w znaczącej części składa się z oryginalnych muzealiów i archiwaliów. W miejsca eksponatów nieosiągalnych, wykonano kopie i faksymile dokumentów.

Chronologicznie uporządkowana ekspozycja stała obejmuje dzieje działdowszczyzny od starożytności do połowy XX wieku. Treści na stanowiskach ekspozycyjnych opracowano w dwóch językach: polskim i angielskim. Zwiedzającym udostępnione są również krużganki zamkowe oraz dwie najbardziej  reprezentacyjne sale zamkowe, kaplica i refektarz.

 Sala 1. Działdowo od pradziejów do XIV w.

Film o początkach Działdowa, ciałopalny grób z wyposażeniem, makieta przedstawiająca przekrój gotyckiego skrzydła zamku.

Sala 2. Zamek jako centrum administracyjne.

Mapa Działdowa autorstwa Schröttera z przełomu XVIII i XIX wieku, makieta średniowiecznego Działdowa oraz rekonstrukcja miejsca pracy wójta.

Sala 3. Numizmatyczna

Kolekcja monet krzyżackich oraz monet z okresu XVI – XX w., które umieszczone są w dwóch dużych gablotach.

Sala 4. Życie codzienne w średniowiecznym zamku.

Drewniany stół z kilkuminutową wideoprezentacją przybliżającą średniowieczne obyczaje kulinarne oraz gabloty z oryginalnymi średniowiecznymi eksponatami.   

Sala 5. Uzbrojenie rycerskie.

Replika bombardy oraz dwóch zbroi: rycerza polskiego i krzyżackiego, multimedialny ekran dotyczący średniowiecznego uzbrojenia.

Sala 6. Wojny i bitwy.

Rekonstrukcja okopu z bitwy pod Tannenbergiem, wiernie odtworzone postaci rosyjskiego i niemieckiego żołnierza z okresu I wojny światowej, polskiego żołnierza z września 1939 r. oraz żołnierza z czasów wojen napoleońskich. 

 Sala 7. Życie społeczno-polityczne w Działdowie od XIX – XX w.

Na dużym ekranie prezentacja zdjęć i pocztówek XIX i XX-wiecznego Działdowa. W gablotach eksponaty z okresu XX-lecia międzywojennego a także artefakty z Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady Soldau.

Sala 8. Cmentarze wojenne i pomniki.

Film przedstawiający historię cmentarzy i pomników z okresu I wojny światowej. Infokioski dotyczące historii Komisariatu Straży Granicznej w Działdowie oraz Działdowa w okresie II wojny światowej.

               

Kompleksowa adaptacja średniowiecznych wnętrz zamkowych do celów wystawienniczych, stanowi znakomite rozszerzenie istniejącej w budynku Ratusza przy Pl. Mickiewicza 43, wystawy poświęconej dziejom Zakonu Krzyżackiego.

 

Wystawa stała "Interaktywna wystawa państwa rzyżackiego"

(Pl. Mickiewicza 43, 13-200 Działdowo)

Powołanie Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie w znaczącym stopniu wpłynęło na wzrost atrakcyjności miasta i dobrze służyło jego promocji w kraju i zagranicą.

Wystawa otwarta jest dla wszystkich, w tym dzieci i młodzieży, dlatego teksty na stanowiskach zostały opracowane w sposób łatwy do przyswojenia i zapamiętania. Muzeum prezentuje treści o charakterze popularno-naukowym, historycznym, bez akcentów politycznych w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej i niemieckiej). Jego zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o tym okresie historii regionu, w którym istniało Państwo Zakonu Krzyżackiego. Warto dodać, że ze względu na podejmowaną tematykę jest to pierwsza tego typu placówka na świecie.

Interaktywna wystawa Państwa Krzyżackiego oferuje formę edukacji rozwijającą aktywną ciekawość, poprzez poznawanie przeszłości wykorzystując do tego nowoczesną technikę.

Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach animacji, również w 3D, zwiedzający prześledzi dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego, makiety zamków, animacje bitew i machin oblężniczych, technikę i strategię wojen, uzbrojenie oraz tajniki kuchni zamkowej, rzemiosł, życia codziennego mieszkańców zamków i miast. Wszystko to w kontekście oryginalnych zabytków z dziejów Działdowszczyzny i terenów Państwa Krzyżackiego.

Na poddaszu Muzeum znajdują się stanowiska dla zajęć praktycznych z archeologii eksperymentalnej: poszukiwanie „skarbów” w piaskownicy, wykonywanie ozdób średniowiecznych, poznawanie kopii uzbrojenia, komiksy na ekranach dotykowych, stroje z epoki, muzyka średniowieczna, zdjęcia interaktywne i filmy w wirtualnej rzeczywistości świata z epoki.

W 2014 roku Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie zostało wybrane jednym z "Siedmiu Nowych Cudów Polski" w ogólnopolskim plebiscycie National Geographic Traveler, następnie w 2015 roku zostało wyróżnione Laurem Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego „Najlepszym z Najlepszych” w kategorii Turystyka oraz w 2016 roku zdobyło nagrodę specjalną na zgromadzeniu ogólnym Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow w Portugalii za unikalne i innowacyjne połączenie najnowszej technologii z lokalną i regionalną historią oraz dziedzictwem kulturowym.

 

Osoby odpowiedzialne

Autor:mbartkowska
Odpowiada:mbartkowska
Wytworzył:mbartkowska
Data ostatniej zmiany:2019-07-10 10:25:16
Powrót

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 442