impk@dzialdowo.pl
Przypomnij hasło
Biuletyn Informacji Publicznej
Muzeum Pogranicza w Działdowie
drukuj

O Muzeum

 Muzeum Pogranicza w Działdowie

 

Wystawa stała „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza”

(ul. Zamkowa 12, 13-200 Działdowo)

 W odrestaurowanej gotyckiej części działdowskiego zamku prezentujemy historyczno-archeologiczną wystawę stałą, poświęconą długiej i bogatej historii Działdowa, miasta położonego na dawnym pograniczu Prus i polskiego Mazowsza.

Wystawa została pomyślana w taki sposób żeby encyklopedycznie na przestrzeni wieków przedstawić losy oraz osiągnięcia społeczności lokalnej. W tym celu na trzech kondygnacjach zamku o powierzchni blisko 500 m2,, stworzono ekspozycję, która w znaczącej części składa się z oryginalnych muzealiów i archiwaliów. W miejsca eksponatów nieosiągalnych, wykonano kopie i faksymile dokumentów.

Chronologicznie uporządkowana ekspozycja stała obejmuje dzieje działdowszczyzny od starożytności do połowy XX wieku. Treści na stanowiskach ekspozycyjnych opracowano w dwóch językach: polskim i angielskim. Zwiedzającym udostępnione są również krużganki zamkowe oraz dwie najbardziej  reprezentacyjne sale zamkowe, kaplica i refektarz.

 Sala 1. Działdowo od pradziejów do XIV w.

Film o początkach Działdowa, ciałopalny grób z wyposażeniem, makieta przedstawiająca przekrój gotyckiego skrzydła zamku.

Sala 2. Zamek jako centrum administracyjne.

Mapa Działdowa autorstwa Schröttera z przełomu XVIII i XIX wieku, makieta średniowiecznego Działdowa oraz rekonstrukcja miejsca pracy wójta.

Sala 3. Numizmatyczna

Kolekcja monet krzyżackich oraz monet z okresu XVI – XX w., które umieszczone są w dwóch dużych gablotach.

Sala 4. Życie codzienne w średniowiecznym zamku.

Drewniany stół z kilkuminutową wideoprezentacją przybliżającą średniowieczne obyczaje kulinarne oraz gabloty z oryginalnymi średniowiecznymi eksponatami.   

Sala 5. Uzbrojenie rycerskie.

Replika bombardy oraz dwóch zbroi: rycerza polskiego i krzyżackiego, multimedialny ekran dotyczący średniowiecznego uzbrojenia.

Sala 6. Wojny i bitwy.

Rekonstrukcja okopu z bitwy pod Tannenbergiem, wiernie odtworzone postaci rosyjskiego i niemieckiego żołnierza z okresu I wojny światowej, polskiego żołnierza z września 1939 r. oraz żołnierza z czasów wojen napoleońskich. 

 Sala 7. Życie społeczno-polityczne w Działdowie od XIX – XX w.

Na dużym ekranie prezentacja zdjęć i pocztówek XIX i XX-wiecznego Działdowa. W gablotach eksponaty z okresu XX-lecia międzywojennego a także artefakty z Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady Soldau.

Sala 8. Cmentarze wojenne i pomniki.

Film przedstawiający historię cmentarzy i pomników z okresu I wojny światowej. Infokioski dotyczące historii Komisariatu Straży Granicznej w Działdowie oraz Działdowa w okresie II wojny światowej.

               

Kompleksowa adaptacja średniowiecznych wnętrz zamkowych do celów wystawienniczych, stanowi znakomite rozszerzenie istniejącej w budynku Ratusza przy Pl. Mickiewicza 43, wystawy poświęconej dziejom Zakonu Krzyżackiego.

 

Wystawa stała "Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego"

(Pl. Mickiewicza 43, 13-200 Działdowo)

Powołanie Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie w znaczącym stopniu wpłynęło na wzrost atrakcyjności miasta i dobrze służyło jego promocji w kraju i zagranicą.

Wystawa otwarta jest dla wszystkich, w tym dzieci i młodzieży, dlatego teksty na stanowiskach zostały opracowane w sposób łatwy do przyswojenia i zapamiętania. Wystawa prezentuje treści o charakterze popularno-naukowym, historycznym, bez akcentów politycznych w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej i niemieckiej). Jej zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o tym okresie historii regionu, w którym istniało państwo Zakonu Krzyżackiego. 

Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego oferuje formę edukacji rozwijającą aktywną ciekawość, poprzez poznawanie przeszłości wykorzystując do tego nowoczesną technikę.

Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach animacji, również w 3D, zwiedzający prześledzi dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego, makiety zamków, animacje bitew i machin oblężniczych, technikę i strategię wojen, uzbrojenie oraz tajniki kuchni zamkowej, rzemiosł, życia codziennego mieszkańców zamków i miast. Wszystko to w kontekście oryginalnych zabytków z dziejów Działdowszczyzny i terenów państwa Zakonu Krzyżackiego.

Na poddaszu Muzeum znajdują się stanowiska dla zajęć praktycznych z archeologii eksperymentalnej: poszukiwanie „skarbów” w piaskownicy, wykonywanie ozdób średniowiecznych, poznawanie kopii uzbrojenia, komiksy na ekranach dotykowych, stroje z epoki, muzyka średniowieczna, zdjęcia interaktywne i filmy w wirtualnej rzeczywistości świata z epoki.

W 2014 roku Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie zostało wybrane jednym z "Siedmiu Nowych Cudów Polski" w ogólnopolskim plebiscycie National Geographic Traveler, następnie w 2015 roku zostało wyróżnione Laurem Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego „Najlepszym z Najlepszych” w kategorii Turystyka oraz w 2016 roku zdobyło nagrodę specjalną na zgromadzeniu ogólnym Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow w Portugalii za unikalne i innowacyjne połączenie najnowszej technologii z lokalną i regionalną historią oraz dziedzictwem kulturowym.

 

Osoby odpowiedzialne

Autor:mbartkowska
Odpowiada:mbartkowska
Wytworzył:mbartkowska
Data ostatniej zmiany:2019-08-21 07:19:49

Archiwum

Data Autor
2019-07-10 08:25 mbartkowska zobacz
2019-07-05 09:05 mbartkowska zobacz
2019-03-15 11:01 mbartkowska zobacz
2018-11-05 09:29 mbartkowska zobacz
2018-10-30 10:21 zobacz

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 566