Biuletyn Informacji Publicznej
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Skarżysku-Kamiennej
drukuj

Afrykański Pomór Świń (ASF)

Wytyczne dotyczące wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie zgodnie z wymaganiami załącznika II rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń

W dniu 15.04.2021r. zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021r. ustanawiające szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Załącznik II do tego rozporządzenia określa wzmocnione środki bioasekuracji dla zakładów, w których utrzymywane są świnie.

W związku z powyższym Główny Inspektorat Weterynarii opracował wytyczne wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie.

1. Wytyczne

2. Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiające szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń


Z inicjatywy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych powstał film instruktażowy o zasadach bioasekuracji, w związku z ryzykiem przeniesienia wirusa ASF, przy wykonywaniu polowań na dziki:

Zrealizowano na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w ORWLP w Bedoniu


ASF - STREFA ŻÓŁTA

Na podstawie Decyzji Wykonawczej Komisji (UE) 2021/123 z dnia 2 lutego 2021 r. zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich gminy: Skarżysko-Kamienna, Bliżyn i Suchedniów zostały zaliczone do obszaru ochronnego ASF (Protection Area) - strefy żółtej.

W strefie ochronnej znajduje się również gmina Skarżysko Kościelne (zaliczone do obszaru ochronnego na podstawie Decyzji Wykonawczej Komisji (UE) 2020/15 z dnia 9 stycznia 2020 r.)

 

Decyzja 2020/15

Główny Lekarz Weterynarii na bieżąco aktualizuje informacje dotyczące ASF na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Informacje na temat ASF na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Wszystkie Komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii dotyczące ASF.

Aktualna mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami


Afrykański Pomór Świń (ASF)

 

 

 

 

Mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami (zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2020/46 z dnia 20 stycznia 2020 r.

(miniaturka poglądowa)

 

 

Postępowanie w przypadku znalezienia padłego dzika

UWAGA!!! ZAGROŻENIE ASF!!!

PROSIMY UWAŻNIE PRZECZYTAĆ !!!

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU ZNALEZIENIA PADŁEGO DZIKA?

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI.

Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.

Celem niniejszej akcji informacyjnej jest wsparcie działań zmierzających do eliminacji wirusa, poprzez usuwanie ze środowiska martwych dzików, potencjalnie zakażonych ASF. Ścisłe przestrzeganie poniższych zasad zminimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Przez „dziki padłe” należy rozumieć zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

  • jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;
  • powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok;
  • zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowegolekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego lub starostę, burmistrza, wójta gminy: w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości);

W związku z zagrożeniem ASF:

  • w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
  • należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
  • nie spuszczać psów ze smyczy;
  • należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym  kontakt  z dzikami  nakazuje  się  stosowanie  środków  higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanierąk i obuwia. Po powrocie do domu należy starannie wyczyścić i dezynfekować obuwie , a odzież przeznaczyć do prania;
  • należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

 

Opracowano w Głównym Inspektoracie Weterynarii.

Zatwierdził: Paweł Niemczuk– Główny Lekarz Weterynarii.

 


 

Informacja dla myśliwych i leśników dotycząca Afrykańskiego Pomoru Świń

 

Kraj, w którym wystąpi ASF narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń, a także padnięciami świń i kosztami likwidacji ognisk choroby.

Co to jest afrykański pomór świń?             

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wprowadzenie wirusa ASF na terytorium Polski może nastąpić poprzez:

  • przewożenie (przemyt) przez wschodnią granicę
  • produktów żywnościowych, skarmianie ich resztkami świń lub wyrzucanie do lasu odpadków i kontakt z nimi dzików;
  • migracja dzików z krajów, gdzie występuje ASF– w szczególności województwa wschodniej Polski;
  • środki transportu.

O 2007 roku występowanie ASF zanotowano na terytorium Kaukazu i Federacji Rosyjskiej, na Ukrainie oraz na Białorusi.

W  2014 roku  ASF wykryto na Litwie, w Polsce i na Łotwie.

Jak rozpoznać afrykański pomór świń u dzików?

U dzików mogą pojawić się następujące objawy:

  • zwiększone padnięcia;
  • osłabienie, zaburzenia w poruszaniu się, utrata orientacji, ograniczony odruch ucieczki;
  • sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, liczne wybroczyny na skórze;
  • duszność, pienisty lub krwisty wypływ z nosa;
  • biegunka, często z domieszką krwi.

Jak myśliwi i leśnicy mogą pomóc w zapo-bieganiu afrykańskiemu pomorowi świń?

  • zgłaszać do najbliższego powiatowego lekarza wete-rynarii każdego zaobserwowanego dzika, który wy-kazuje objawy nasuwające podejrzenie ASF lub padłego dzika znalezionego w czasie polowań lub wykonywania czynności służbowych;
  • przestrzegać  higieny  po  zakończonym  polowaniu
  • (nie pozostawiać patrochów w lesie, zdezynfekować sprzęt łowiecki oraz koła pojazdów, zmienić obuwie i odzież);
  • myśliwy po polowaniu przez 72h nie powinien wchodzić do chlewni;
  • nie  pozostawiać odpadków żywnościowych w lesie;
  • myśliwi i leśnicy utrzymujący świnie we własnym gospodarstwie winni pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu higieny przed każdorazowym wej-ściem do chlewni.

PAMIĘTAJ!!!

Na obszarach: ochronnym i  objętym ograniczeniami w związku z wystą-pieniem ASF u dzików, znajdujących się na terenie województwa podlaskiego, obowiązuje zakaz wnoszenia i wwożenia na teren gospo-darstwa, gdzie są utrzymywane świnie: zwłok dzików, tusz dzików, części tusz dzików i pro-duktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pochodzących od dzików oraz materiałów i przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Każdy dzik odstrzelony na obszarze objętym ograniczeniami albo na obszarze ochronnym powinien zostać niezwłocznie dostarczany wraz ze wszystkimi częściami ciała, w tym z narządami wewnętrznymi, do położonego na tym samym obszarze: punktu skupu dziczy-zny lub zakładu obróbki dziczyzny lub innego zakładu nadzorowanego przez organ Inspek-cji Weterynaryjnej, w którym mogą być prze-chowywane tusze lub skóry dzików.

Tusze, wszystkie części ciała oraz skóry ww. dzików mogą być przemieszczone z ww. punktów i zakładów, wyłącznie po uzyskaniu ujemnego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku afrykańskiego pomoru świń.


Informacja dla hodowców trzody chlewnej dotycząca Afrykańskiego Pomoru Świń

HODOWCO
PAMIĘTAJ!!!

Za świnie zabite, poddane ubojowi oraz padłe w wyniku zastosowanych zabiegów
nakazanych przez IW przy zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa.
Kraj, w którym wystąpi ASF narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń, a także  padnięciami świń i kosztami likwidacji ognisk choroby.
ASF jest zagrożeniem zarówno dla dużych, jak i małych gospodarstw.

Co to jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Najczęściej wprowadzenie wirusa ASF do kraju wolnego od choroby  następuje poprzez transport, mięso, produkty mięsne, odpadki kuchenne
i poubojowe, pochodzące od chorych świń i dzików.

Najczęstszą przyczyną zakażenia świń jest bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi.

W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie,  rozprzestrzenianie się wirusa między
gospodarstwami jest łatwe, za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo lub zakażonej paszy, wody, czy narzędzi.

O 2007 roku występowanie ASF zanotowano na terytorium Kaukazu i Federacji Rosyjskiej, na Ukrainie oraz na Białorusi.
W 2014 roku ASF wykryto na Litwie, w Polsce i na Łotwie.

 

 

Jak rozpoznać afrykański pomór świń?

U świń mogą pojawić się następujące objawy: 

  • wysoka gorączka, z tym że gorączkujące świnie
    mają początkowo zachowany apetyt i zachowują
    się normalnie;
  • liczne padnięcia świń w każdym wieku;
  • sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze;
  • duszność, pienisty lub krwisty wypływ z nosa;
  • biegunka, często z  domieszką krwi.

Jak zapobiegać afrykańskiemu pomorowi świń?

  • Ograniczyć dostęp osobom postronnym do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta, w szczególności osobom, które w ostatnim czasie przebywały na terytorium krajów gdzie wystąpiła ASF lub brały udział w polowaniach na zwierzęta łowne;
  • Zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed przedostaniem się dzików, zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt wolno żyjących;
  • Stosować w gospodarstwie procedury sanitarne -
    utrzymywać gospodarstwo w czystości, dbać o czystość sprzętu używanego w  gospodarstwie,
    stosować odkażanie bieżące, używać osobnego
    obuwia, odzieży ochronnej oraz narzędzi do obsługi
    zwierząt:
  • Nie wprowadzać do  gospodarstwa zwierząt
    niewiadomego pochodzenia - bez świadectwa zdrowia lub wykazujących jakiekolwiek objawy osłabienia;
  • Nie skarmiać zwierząt odpadkami żywności.

Podejrzewasz wystąpienie
afrykańskiego pomoru świń?

Posiadacz zwierząt, który zauważył objawy nasuwające podejrzenie choroby zakaźnej, jest zobowiązany do natychmiastowego zgłoszenia podejrzenia choroby (obowiązek
ustawowy obwarowany sankcją karną*).
Zgłoszenie należy przekazać do powiatowego lekarza weterynarii
bezpośrednio, albo za  pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo
organu samorządu terytorialnego (wójta,burmistrza). 

Zgłosiłeś podejrzenie
afrykańskiego pomoru -
co
dalej?

Po dokonaniu zgłoszenia - do czasu
przybycia urzędowego lekarza weterynarii – hodowca zwierząt zobowiązany jest do: 

  • izolacji i strzeżenia w gospodarstwie wszystkich przebywających tam zwierząt;
  • wstrzymania się od  wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów z gospodarstwa, w szczególności
    mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt, wody, ściółki, nawozów naturalnych;
  • uniemożliwienia dostępu osobom postronnym do pomieszczeń lub miejsc,
    w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę.

 


Infografika z zasadami ochrony gospodarstw przed wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF)

Apel Ministra rolnictwa i głównego lekarza weterynarii do hodowców trzody chlewnej


Informacje dla podróżnych dotycząca ASF

Ulotka z informacją o ASF i prośbą o wyrzucanie resztek jedzenia tylko do zamykanych pojemników na śmieci.

 

Ulotka informacyjna dla podróżnych o zakazie wwożenia do krajów Uni Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ mogą zawierać patogeny chorób zakaźnych.

Osoby odpowiedzialne

Autor:Katarzyna Kuźdub
Odpowiada:Katarzyna Kuźdub
Wytworzył:Katarzyna Kuźdub
Data ostatniej zmiany:2021-08-30 07:28:06

Archiwum

Data Autor
2021-08-27 14:43 Katarzyna Kuźdub zobacz
2021-04-27 13:41 Katarzyna Kuźdub zobacz
2021-04-26 12:37 Katarzyna Kuźdub zobacz
2021-03-08 14:05 Katarzyna Kuźdub zobacz
2021-03-08 14:05 Katarzyna Kuźdub zobacz
2021-02-16 11:05 Katarzyna Kuźdub zobacz
2021-02-16 11:03 Katarzyna Kuźdub zobacz
2021-02-16 10:49 Katarzyna Kuźdub zobacz
2020-02-03 10:52 Katarzyna Kuźdub zobacz
2020-02-03 10:50 Katarzyna Kuźdub zobacz
2020-01-28 12:08 Katarzyna Kuźdub zobacz
2020-01-28 09:12 Katarzyna Kuźdub zobacz
2020-01-28 09:02 Katarzyna Kuźdub zobacz
2020-01-27 14:14 Katarzyna Kuźdub zobacz
2020-01-27 14:13 Katarzyna Kuźdub zobacz
2020-01-27 14:09 Katarzyna Kuźdub zobacz
2020-01-27 14:01 Katarzyna Kuźdub zobacz
2020-01-27 13:52 Katarzyna Kuźdub zobacz
2020-01-27 13:48 Katarzyna Kuźdub zobacz
2020-01-27 13:45 Katarzyna Kuźdub zobacz
2020-01-27 13:42 Katarzyna Kuźdub zobacz
2020-01-27 13:41 Katarzyna Kuźdub zobacz
2020-01-27 13:08 Edyta Żak zobacz
2020-01-27 12:56 Edyta Żak zobacz
2020-01-27 12:53 Edyta Żak zobacz
2020-01-27 11:52 Edyta Żak zobacz

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 1376