Biuletyn Informacji Publicznej
Zespół Szkół nr2 im. Jarosława Iwaszkiewicza - Centrum Ksztaucenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach
drukuj

Status prawny

UCHWAŁA NR LXVI/1374/23 RADY MIASTA KATOWICE
z dnia 27 lipca 2023 r.


w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach
Na podstawie art. 12 pkt 11 oraz art. 92 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r., poz. 1526 ze zm.), art. 88 ust. 7 w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 1, art. 93 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900), i art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1634 ze zm.)
Rada Miasta Katowice uchwala:
§ 1. Z dniem 1 września 2023 roku utworzyć Zespół Szkół Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach przy ul. Walerego Goetla 2, 40-749 Katowice, poprzez połączenie następujących jednostek oświatowych:
1) Technikum Nr 16 w Katowicach,
2) Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 12 w Katowicach,
3) Branżowej Szkoły II Stopnia Nr 6 w Katowicach,
4) Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 w Katowicach.
§ 2. Zespół Szkół Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach prowadzi działalność z wykorzystaniem mienia rozwiązanego Zespołu Szkół Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Katowicach ul. Walerego Goetla 2, 40-749 Katowice.
§ 3. Akt założycielski stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 4. Nadać założonemu Zespołowi Szkół Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach statut w brzmieniu stanowiącym Załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały.
§ 5. Wykonanie uchwały powierzyć Prezydentowi Miasta Katowice.
§ 6. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Przewodniczący Rady Miasta Katowice

Maciej Biskupski



Załącznik Nr 1 do uchwały Nr LXVI/1374/23 Rady Miasta Katowice

z dnia 27 lipca 2023 r.


AKT ZAŁOŻYCIELSKI ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 IM. JAROSŁAWA IWASZKIEWICZA - CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH
Na podstawie art. 12 pkt 11, w zw. z art. 91 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r., poz. 1526 ze zm.), art. 8 ust. 2 pkt 1, art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 3r., poz. 900), i art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1634 ze zm.)
§ 1. 1. Rodzaj placówki: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
§ 2. 1. Nazwa placówki: Zespół Szkół Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach.
§ 3. 1. Siedziba placówki: ul. Walerego Goetla 2, 40-749 Katowice.
Załącznik Nr 2 do uchwały Nr LXVI/1374/23 Rady Miasta Katowice z dnia 27 lipca 2023 r.
STATUT Zespołu Szkół Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach
Rozdział 1.
§ 1. Postanowienia ogólne
1. Zespół Szkół Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach ma siedzibę w Katowicach przy ul. Walerego Goetla 2, 40-749 Katowice, zwane dalej ZS Nr 2 - CKZiU.
2. Organem prowadzącym ZS Nr 2 - CKZiU jest miasto Katowice.
3. Nadzór pedagogiczny nad ZS Nr 2 - CKZiU sprawuje Śląski Kurator Oświaty w Katowicach.
4. ZS Nr 2 - CKZiU działa na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900) oraz innych obowiązujących przepisów prawa.
5. Ilekroć w dalszej części statutu jest mowa o uczniach, należy przez to rozumieć uczniów, słuchaczy i młodocianych pracowników.
6. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół i placówek wchodzących w skład ZS Nr 2 - CKZiU, o ile statut ZS Nr 2 - CKZiU nie stanowi inaczej.
7. W zakresie uregulowanym odmiennie w statucie ZS Nr 2 - CKZiU tracą moc postanowienia zawarte w statutach wchodzących w skład ZS Nr 2 - CKZiU szkół i placówek.
Rozdział 2.
§ 2. Cele i zadania ZS Nr 2 - CKZiU
1. Celem ZS Nr 2 - CKZiU jest podniesienie sprawności i efektywności zarządzania szkołami wchodzącymi w jego skład oraz prowadzenia kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.
2. W skład ZS Nr 2 - CKZiU wchodzą następujące jednostki oświatowe:
1) Technikum Nr 16 w Katowicach,
2) Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 12 w Katowicach,
3) Branżowa Szkoła II Stopnia Nr 6 w Katowicach,
4) Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 w Katowicach.
3. Do zadań ZS Nr 2 - CKZiU należy:
1) zapewnienie warunków realizacji statutowych celów i zadań szkół i placówek wchodzących w skład ZS Nr 2 - CKZiU ;
2) prowadzenie polityki kadrowej służącej poprawie jakości pracy szkół i placówek wchodzących w skład ZS Nr 2 - CKZiU;
3) organizowanie i koordynowanie pracy szkół i placówek wchodzących w skład ZS Nr 2 - CKZiU;
4) podejmowanie działań w zakresie doradztwa zawodowego i informacji zawodowej.
4. W celu realizacji zadań ZS Nr 2 - CKZiU współpracuje:
1) ze szkołami, dla których miasto Katowice jest organem prowadzącym,
2) Okręgową Komisją Egzaminacyjną;
3) Śląskim Kuratorem Oświaty;
4) pracodawcami i innymi podmiotami na rzecz, których ZS Nr 2 - CKZiU wykonuje zadania lub z którymi współpracuje.
Rozdział 3.
§ 3. Organy ZS Nr 2 - CKZiU
Organami ZS Nr 2 - CKZiU są:
1. Dyrektor,
2. Rada Pedagogiczna.
§ 4. Dyrektor ZS Nr 2 - CKZiU
1. Dyrektor jest kierownikiem dla zatrudnionych w ZS Nr 2 - CKZiU nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. W wykonywaniu swoich zadań dyrektor ZS Nr 2 - CKZiU współpracuje z radą pedagogiczną i samorządem uczniowskim. Dyrektor decyduje w szczególności w sprawach:
1) zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników ZS Nr 2 - CKZiU;
2) przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom ZS Nr 2 - CKZiU;
3) występowania z wnioskami o przyznanie odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników ZS Nr 2 - CKZiU.
2. Dyrektor w szczególności:
1) kieruje działalnością ZS Nr 2 - CKZiU i reprezentuje ja na zewnątrz;
2) sprawuje nadzór pedagogiczny;
3) sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza im warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne;
4) realizuje uchwały rady pedagogicznej, podjęte w ramach jej kompetencji stanowiących;
5) dysponuje środkami określonymi w planie finansowym ZS Nr 2 - CKZiU i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie;
6) wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez ZS Nr 2 - CKZiU;
7) przygotowuje arkusz organizacji ZS Nr 2 - CKZiU.
§ 5. Rada pedagogiczna
1. Rada pedagogiczna jest kolegialnym organem ZS Nr 2 - CKZiU w zakresie realizacji jej statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.
2. W skład rady pedagogicznej wchodzą: dyrektor i wszyscy nauczyciele zatrudnieni w jednostkach wchodzących w skład ZS Nr 2 - CKZiU.
3. W zebraniach rady pedagogicznej mogą również brać udział z głosem doradczym osoby zapraszane przez jej przewodniczącego, za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej, w tym przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji, których celem jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej ZS Nr 2 - CKZiU.
4. Osoby biorące udział w zebraniach rady pedagogicznej są obowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na zebraniu rady pedagogicznej, które mogą naruszać dobra osobiste uczniów lub ich rodziców/opiekunów prawnych, a także nauczycieli i innych pracowników ZS Nr 2 - CKZiU.
5. Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor ZS Nr 2 - CKZiU. Przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem rady, o którym mowa w ust. 10.
6. Zebrania rady pedagogicznej są organizowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym okresie w związku z klasyfikowaniem i promowaniem słuchaczy, po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz w miarę bieżących potrzeb.
7. Zebrania mogą być organizowane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy dyrektora ZS Nr 2 - CKZiU, organu prowadzącego albo co najmniej 1/3 członków rady pedagogicznej.
8. Uchwały rady pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.
9. Zebrania rady pedagogicznej są protokołowane.
10. Rada pedagogiczna przyjmuje regulamin swojej działalności.
11. Dyrektor ZS Nr 2 - CKZiU przedstawia radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności ZS Nr 2 - CKZiU.
12. Kompetencje stanowiące rady pedagogicznej obejmują w szczególności:
1) zatwierdzanie planów pracy ZS Nr 2 - CKZiU,
2) podejmowanie uchwał w sprawie skreślenia z listy uczniów;
3) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli;
4) ustalenia sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad ZS Nr 2 - CKZiU przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy ZS Nr 2 - CKZiU;
5) przygotowania projektu statutu Centrum i jego uchwalenia.
13. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:
1) organizację pracy ZS Nr 2 - CKZiU, w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych;
2) projekt planu finansowego ZS Nr 2 - CKZiU;
3) wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień;
4) propozycje dyrektora ZS Nr 2 - CKZiU w sprawach przydziału nauczycielom stałych zadań i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
§ 6. Organizacja ZS Nr 2 - CKZiU
1. Dokształcanie i doskonalenie zawodowe uczniów, nauczycieli i osób dorosłych prowadzone jest w formie kwalifikacyjnych kursów zawodowych.
2. W ZS Nr 2 - CKZiU tworzy się stanowisko wicedyrektora ds. szkoleń.
Rozdział 7.
§ 7. Postanowienia końcowe
1. ZS Nr 2 - CKZiU używa pieczęci urzędowej zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Tryb postępowania w przypadku utraty, zniszczenia lub likwidacji pieczęci regulują odrębne przepisy.
3. ZS Nr 2 - CKZiU prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
4. ZS Nr 2 - CKZiU może posiadać monitoring wizyjny.
5. Statut ZS Nr 2 - CKZiU jest udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej.
§ 8. Statut wchodzi w życie z dniem 1 września 2023 r.

 

UCHWAŁA NR LXVI/1370/23 RADY MIASTA KATOWICE
z dnia 27 lipca 2023 r.
w sprawie utworzenia Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 w Katowicach

 

Na podstawie art. 12 pkt 11 oraz art. 92 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r., poz. 1526 ze zm.), art. 88 ust. 7 w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 16 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900), i art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1634 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. w sprawie ramowych statutów: publicznej placówki kształcenia ustawicznego oraz publicznego centrum kształcenia zawodowego (Dz. U. z 2019 r., poz. 320)
Rada Miasta Katowice uchwala:
§ 1. Z dniem 1 września 2023 roku utworzyć Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 w Katowicach przy ul. Walerego Goetla 2, 40-749 Katowice.
§ 2. Akt założycielski Centrum stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 3. Nadać założonemu Centrum statut w brzmieniu stanowiącym Załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały.
§ 4. Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 w Katowicach prowadzić będzie działalność z wykorzystaniem mienia Zespołu Szkół Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach przy ul. Walerego Goetla 2, 40-749 Katowice.
§ 5. Wykonanie uchwały powierzyć Prezydentowi Miasta Katowice.
§ 6. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Przewodniczący Rady Miasta Katowice

Maciej Biskupski



Załącznik Nr 1 do uchwały Nr LXVI/1370/23 Rady Miasta Katowice

z dnia 27 lipca 2023 r.


AKT ZAŁOŻYCIELSKI CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO NR 2 W KATOWICACH
Na podstawie art. 12 pkt 11, w zw. z art. 91 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r., poz. 1526), art. 8 ust. 2 pkt 1, art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900), i art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1634 ze zm.)
§ 1. 1. Rodzaj placówki: Centrum Kształcenia Zawodowego.
§ 2. 1. Nazwa placówki: Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 w Katowicach.
§ 3. 1. Siedziba placówki: ul. Walerego Goetla 2, 40-749 Katowice.

Załącznik Nr 2 do uchwały Nr LXVI/1370/23 Rady Miasta Katowice z dnia 27 lipca 2023 r.

STATUT Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 w Katowicach
Rozdział 1.
§ 1. Postanowienia ogólne
1. Nazwa placówki brzmi: Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 w Katowicach.
2. Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 w Katowicach, zwane dalej jako CKZ ma siedzibę w Katowicach ul. Walerego Goetla 2, 40-749 Katowice.
3. Organem prowadzącym jest miasto Katowice.
4. Nadzór pedagogiczny nad CKZ sprawuje Śląski Kurator Oświaty w Katowicach.
5. CKZ działa na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900), rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2019 r. w sprawie ramowych statutów: publicznej placówki kształcenia ustawicznego oraz publicznego centrum kształcenia zawodowego (Dz. U. z 2019 r., poz. 320), oraz innych obowiązujących przepisów prawa.
6. Ilekroć w dalszej części statutu jest mowa o uczniach, należy przez to rozumieć uczniów, słuchaczy i młodocianych pracowników.
Rozdział 1.
§ 2. Cele i zadania CKZ
1. CKZ realizuje zadania z zakresu praktycznej nauki zawodu, wynikające z programu nauczania dla danego zawodu oraz prowadzi kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych, o których mowa w przepisach w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych.
2. Do zadań CKZ należy organizowanie:
1) dokształcania młodocianych zatrudnionych u pracodawców w celu nauki zawodu i uczęszczających do oddziałów branżowych szkół I i II stopnia w Katowicach;
2) kwalifikacyjnych kursów zawodowych;
3) dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli;
4) zajęć praktycznych dla uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe, w zakresie całości lub części programu nauczania dla danego zawodu, w tym także modułowego programu nauczania dla danego zawodu w:
a) branżowych szkołach I stopnia,
b) branżowych szkołach II stopnia,
c) technikach,
dla których organem prowadzącym jest miasto Katowice.
5) zajęć uzupełniających z zakresu praktycznej nauki zawodu dla młodocianych pracowników;
6) turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
7) doskonalenia nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu w zakresie technik i technologii;
8) zajęć edukacyjnych w zakresie przysposobienia do pracy dla uczniów szkół ponadpodstawowych;
9) egzaminów z nauki zawodu i przygotowania zawodowego dla uczniów i słuchaczy szkół zawodowych w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
3. W celu realizacji zadań CKZ współpracuje:
1) ze szkołami, dla których organem prowadzącym jest miasto Katowice;
2) Okręgową Komisją Egzaminacyjną;
3) Śląskim Kuratorem Oświaty;
4) z pracodawcami i innymi podmiotami, na rzecz których CKZ wykonuje zadania lub z którymi współpracuje.
4. Centrum organizuje praktyczną naukę zawodu dla uczniów i słuchaczy innych szkół na podstawie umowy zawartej pomiędzy szkołą a CKZ zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Rozdział 3.
§ 3. Organy CKZ
Organami CKZ są:
1. Dyrektor,
2. Rada Pedagogiczna.
§ 4. Dyrektor CKZ
Dyrektorem Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 w Katowicach jest Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach.
§ 5. Rada pedagogiczna
1. Rada pedagogiczna jest kolegialnym organem CKZ w zakresie realizacji jej statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.
2. W skład rady pedagogicznej wchodzą: dyrektor i wszyscy zatrudnieni w CKZ nauczyciele.
3. W zebraniach rady pedagogicznej mogą również brać udział z głosem doradczym osoby zapraszane przez jej przewodniczącego, za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej, w tym przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji, których celem jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej CKZ.
4. Osoby biorące udział w zebraniach rady pedagogicznej są obowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na zebraniu rady pedagogicznej, które mogą naruszać dobra osobiste uczniów lub ich rodziców/opiekunów prawnych, a także nauczycieli i innych pracowników CKZ.
5. Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor CKZ. Przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem rady, o którym mowa w ust. 10.
6. Zebrania rady pedagogicznej są organizowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym okresie w związku z klasyfikowaniem i promowaniem słuchaczy, po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz w miarę bieżących potrzeb.
7. Zebrania mogą być organizowane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy dyrektora CKZ, organu prowadzącego albo co najmniej 1/3 członków rady pedagogicznej.
8. Uchwały rady pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.
9. Zebrania rady pedagogicznej są protokołowane.
10. Rada pedagogiczna przyjmuje regulamin swojej działalności.
11. Dyrektor CKZ przedstawia radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności Centrum.
12. Kompetencje stanowiące rady pedagogicznej obejmują w szczególności:
1) zatwierdzanie planów pracy CKZ,
2) podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych;
3) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli;
4) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów;
5) ustalenia sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad CKZ przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy CKZ;
6) przygotowania projektu statutu Centrum i jego uchwalenia.
13. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:
1) organizację pracy CKZ, w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych;
2) projekt planu finansowego CKZ;
3) wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień;
4) propozycje dyrektora Centrum w sprawach przydziału nauczycielom stałych zadań i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
§ 6. Zasady współpracy między organami Centrum oraz sposób rozstrzygania sporów między nimi
1. Organy CKZ współpracują ze sobą w celu prawidłowego wykonywania udzielonych im kompetencji oraz stworzenia prawidłowych warunków do funkcjonowania centrum oraz nauki uczniów, przepływu informacji i podejmowania decyzji.
2. Do rozstrzygania sporów między organami dyrektor powołuje komisję.
3. W skład komisji wchodzi po jednym przedstawicielu każdego organu.
4. Decyzje komisji są wiążące dla obu stron, jeżeli w pracach komisji uczestniczyło co najmniej 2/3 członków.
§ 7. Organizacja CKZ
1. W CKZ tworzy się pracownie, laboratoria i warsztaty.
2. Zakres działania jednostek wskazanych w ust. 1 powinien odpowiadać określonemu zakresowi zajęć edukacyjnych dla zawodu. Zajęcia edukacyjne organizowane są w formie:
1) zajęć praktycznych;
2) praktyk zawodowych;
3) pracowni specjalistycznych;
4) kursów.
3. Podstawową formą pracy dydaktycznej CKZ są zajęcia edukacyjne prowadzone w wymiarze 45 minut każde.
4. Podstawową jednostką organizacyjną zajęć edukacyjnych jest grupa złożona z uczniów lub słuchaczy realizujących określony program nauczania dla zawodu.
5. Dokształcanie i doskonalenie zawodowe uczniów, nauczycieli i osób dorosłych prowadzone jest w formach:
1) kwalifikacyjnych kursów zawodowych;
2) innych kursów i szkoleń umożliwiających uzyskanie i uzupełnienie wiedzy i kwalifikacji zawodowych.
6. Formy doskonalenia i dokształcania zawodowego prowadzi się w oparciu o dokumentację programową, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
7. CKZ prowadzi ewidencje wydanych zaświadczeń.
8. Szczegółową organizację dokształcania i doskonalenia zawodowego określa wewnętrzny regulamin prowadzenia i rozliczania działalności szkoleniowo-kursowej prowadzonej przez CKZ.
9. Bezpieczeństwo pobytu uczniów i słuchaczy w CKZ jest zapewnione przez:
1) realizację zajęć dydaktycznych zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy;
2) dyżury nauczycieli podczas przerw w zajęciach dydaktycznych, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez dyrektora;
3) zapewnienie bezpieczeństwa korzystania z internetu w pracowniach CKZ.
Rozdział 4.
§ 8. Zakres zadań nauczycieli
1. W CKZ zatrudnia się nauczycieli i innych pracowników pedagogicznych w tym nauczycieli – instruktorów.
2. Kwalifikacje nauczycieli CKZ określają odrębne przepisy.
3. Nauczyciel zobowiązany jest:
1) rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w czasie zajęć organizowanych przez CKZ;
2) wspierać każdego słuchacza w jego rozwoju;
3) kształcić, wychowywać słuchaczy w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka;
4) dbać o kształtowanie u słuchaczy postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądu;
5) traktować słuchaczy z szacunkiem;
6) dbać o bezpieczeństwo słuchaczy podczas zajęć na terenie CKZ jak i poza nim;
7) planować swoją pracę zgodnie z podstawą programową określoną w odrębnych przepisach;
8) pogłębiać swoją wiedzę i kwalifikacje poprzez uczestnictwo w różnych formach doskonalenia zawodowego;
9) wykorzystywać w pracy ze słuchaczami różnorodne metody nauczania.
.
4. Nauczyciel wykonuje inne zadania zlecone przez dyrektora w ramach realizacji programów i planów CKZ.
5. Nauczyciele prowadzący zajęcia w pokrewnych pracowniach lub laboratoriach tworzą zespoły przedmiotowe.
6. Pracą zespołu przedmiotowego kieruje przewodniczący, którego powołuje dyrektor CKZ na wniosek zespołu.
7. Do zadań zespołu przedmiotowego należy:
1) organizowanie współpracy nauczycieli dla uzgodnienia sposobów realizacji programów nauczania, korelowania treści nauczania w poszczególnych pracowniach i laboratoriach dla danego zawodu;
2) wspólne opracowanie szczegółowych kryteriów oceniania uczniów oraz sposobów badania wyników nauczania;
3) organizowanie wewnętrznego doskonalenia zawodowego oraz doradztwa metodycznego dla początkujących nauczycieli;
4) współdziałanie w organizowaniu pracowni, a także w uzupełnieniu ich wyposażenia.
§ 9. Zakres zadań pracowników niepedagogicznych
1. Do prac administracyjnych CKZ zatrudnia pracowników niepedagogicznych.
2. Pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni są zgodnie z przepisami ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o pracownikach samorządowych.
3. Pracownicy administracyjni wykonują zadania dotyczące obsługi administracyjnej CKZ, zapewniające sprawne jego funkcjonowanie.
Rozdział 5.
§ 10. Prawa i obowiązki uczniów
1. Uczeń ma prawo do:
1) znajomości swoich praw, postanowień statutu;
2) dostępu do różnych źródeł informacji (prasa, internet);
3) informacji o podjętych wobec niego decyzjach;
4) ochrony przed przejawami przemocy fizycznej bądź psychicznej;
5) poszanowania swej godności, przekonań i własności, ochrony prywatności, w tym ochrony danych osobowych, zakazu publicznego komentowania sytuacji rodzinnej, społecznej, osobistej;
6) wyrażania poglądów, przekonań i opinii;
7) rozwijania zainteresowań i umiejętności;
8) sprawiedliwej oceny wiedzy;
9) korzystania podczas zajęć lekcyjnych z pomieszczeń szkolnych, sprzętu, środków dydaktycznych ;
10) znajomości swoich ocen;
11) korzystania z poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego i zawodowego.
2. Uczeń ma obowiązek przestrzegać postanowień zawartych w statucie CKZ, a w szczególności:
1) szanować własność CKZ (przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach CKZ);
2) przeciwstawiać się przejawom brutalności, informować nauczycieli o aktach wandalizmu i przemocy;
3) przestrzegać regulaminów pomieszczeń CKZ;
4) nie przeszkadzać innym słuchaczom i nauczycielom podczas zajęć;
5) szanować poglądy innych osób, ich opinie, wyznania.
3. Uczeń nie może:
1) używać w trakcie zajęć telefonów komórkowych, urządzeń nagrywających;
2) przynosić do CKZ przedmiotów wartościowych (laptopów, tabletów).
4. Skargę w przypadku naruszenia praw słuchacza składa się do dyrektora CKZ. Dyrektor ustosunkowuje się pisemnie do skargi w terminie 14 dni od jej otrzymania.
5. Rekrutacja ucznia do CKZ następuje na podstawie zgłoszenia. Decyzję w sprawie przyjęcia podejmuje dyrektor.
Rozdział 6.
§ 11. Nagrody
1. Nagrody przydzielane są uczniom za rzetelną i wzorową naukę i pracę.
2. Nagroda może być udzielona na wniosek rady pedagogicznej, samorządu słuchaczy.
3. Nagrody udzielane są w formie: pochwały, dyplomu, nagrody rzeczowej.
4. Uczeń może wnieść pisemne zastrzeżenia do przyznanej nagrody do dyrektora Centrum w terminie 7 dni od otrzymania nagrody.
5. Dyrektor rozpatruje zastrzeżenia, o których mowa w ust. 4, w terminie 5 dni od ich otrzymania oraz informuje ucznia o sposobie rozpatrzenia zastrzeżeń.
§ 12. Kary
1. Uczniowi może być udzielona kara, w szczególności za:
1) stosowanie przemocy wobec innych uczniów lub pracowników Centrum;
2) dokonanie uszkodzeń sprzętu szkolnego;
3) dokonanie kradzieży;
4) spożywanie alkoholu i innych środków odurzających;
5) wulgarne odnoszenie się do pracowników CKZ i innych uczniów.
2. O udzieleniu kary decyduje dyrektor.
3. Kara może być udzielona w formie:
1) upomnienia dyrektora;
2) nagany;
3) skreślenia z listy uczniów.
4. Uczeń może odwołać się od kary, o której mowa w ust. 3, do dyrektora w terminie 14 dni od wymierzenia kary.
5. W celu rozpatrzenia odwołania, o którym mowa w ust. 4, dyrektor powołuje komisję składającą się z nauczycieli.
6. Komisja rozpatruje odwołanie, o którym mowa w ust. 4 w terminie 7 dni i wydaje opinię w tej sprawie.
7. Po zapoznaniu się z opinią, o której mowa w ust. 6 dyrektor podejmuje decyzję o utrzymaniu kary lub jej zniesieniu.
Rozdział 7.
§ 13. Postanowienia końcowe
1. CKZ używa pieczęci urzędowej zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Tryb postępowania w przypadku utraty, zniszczenia lub likwidacji pieczęci regulują odrębne przepisy.
3. CKZ prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
4. CKZ może posiadać monitoring wizyjny.
5. Statut CKZ jest udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej.
§ 18. Statut wchodzi w życie z dniem 1 września 2023 r.


Przewodniczący Rady Miasta Katowice

Maciej Biskupski

 

Rada Miejska Katowic

Uchwała nr L/673/02 Rady Miejskiej Katowic

z dnia 27 maja 2002r.

w sprawie przekształcenia szkół ponadpodstawowych wchodzących w skład

Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Katowicach,

ul. Walerego Goetla 2, w szkoły ponadgimnazjalne oraz zmiany nazwy tego Zespołu.

Na podstawie art. 18 ust.2 pkt.9, lit. „h" ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591; zm. z 2002 roku Dz. U. Nr 23, poz. 220); art. 9 ust. 1 pkt. 3 , art. 58 ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z póź. zm.); art. 2c ust. 1, art. 6b ust. 1 oraz art. lOb ustawy z dnia 8 stycznia 1999 r. - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego (Dz. U. Nr 12 poz. 96 z późn. zm.); rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2002 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola i publicznych szkół ( Dz. U. Nr 10 poz. 96 )

Rada Miejska Katowic uchwala:

1.  Z dniem 1 września 2002 r. przekształcić następujące szkoły ponadpodstawowe wchodzące w
skład Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Katowicach, ul. Walerego
Goetla 2:

-  szkołę ponadpodstawową Liceum Ogólnokształcące w Katowicach, ul. Walerego Goetla 2, w szkołę ponadgimnazjalną - XVII Liceum Ogólnokształcące,

-   szkołę ponadpodstawową Liceum Ekonomiczne w Katowicach, ul. Walerego Goetla 2, w szkołę ponadgimnazjalną- Technikum Nr 16,

-  szkołę ponadpodstawową Zasadniczą Szkołę Zawodową w Katowicach , ul. Walerego Goetla 2, w szkołę ponadgimnazjalną- Zasadniczą Szkołę Zawodową Nr 13,

2.  Szkoła ponadpodstawową - Technikum Mechaniczno-Elektryczne - wchodząca w skład Zespołu będzie prowadzona w oparciu o dotychczasowe przepisy prawa do zakończenia cyklu kształcenia.

  1. Z dniem 1 września 2002 r. zmienić nazwę Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza na „Zespół Szkół Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Katowicach, ul. Walerego Goetla 2".
  2. Z dniem przekształcenia szkoły ponadgimnazjalne przejmują wszelką dokumentację i mienie dotychczasowych szkół ponadpodstawowych, a pracownicy tych szkół ponadpodstawowych stają się pracownikami szkół ponadgimnazjalnych.
  3. Nadać szkołom ponadgimnazjalnym statuty stanowiące załączniki nr 1, 2 i 3 do niniejszej uchwały.
  4. Wykonanie uchwały powierzyć Zarządowi Miasta Katowice.
  5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

                                                                           
 Wiceprzewodniczący 

                                                                                      Rady Miejskiej Katowic
                                                                 
Marek Kramza

 

   

Rada Miejska Katowic

UCHWAŁA Nr XI/113/99

RADY MIEJSKIEJ KATOWIC

z dnia 31 maja 1999r.

w sprawie utworzenie publicznych gimnazjów prowadzonych przez miasto Katowice.

Na podstawie art.18 ust.2 pkt 9 lit.'Ti" ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym /Dz.U. z 1996r. Nr 13, poz.74 z późn. zmianami/, w związku z uchwałą Nr VIII/63/99 Rady Miejskiej Katowic z dnia 15 marca 1999 roku w sprawie ustalenia sieci publicznych gimnazjów prowadzonych przez miasto Katowice oraz art.18 ust.3 pkt 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych /Dz.U. Nr 155, poz.1014/ i art.2 ust.2 ustawy z dnia 8 stycznia 1999 roku Przepisy wprowadzjące reformę ustroju szkolnego /Dz.U. Nr 12, poz.96/, art.5 ust.2 pkt 1,58 ust.l i 2, art.79 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty /Dz.U. z 1996r. Nr 67, poz.329 z późn. zmianami/ oraz pozytywnej opinii Śląskiego Kuratora z dnia 12.03.1999r.

 

Rada Miejska Katowic uchwala:

1. Utworzyć z dniem 1 września 199r. gimnazja publiczne prowadzone przez miasto Katowice z następującymi siedzibami:

1)  Gimnazjum Nr 1         ul.Grażyńskiego 17
2)  Gimnazjum Nr 2         ul.Głowackiego 4
3)  Gimnazjum Nr 3         ul.Sokolska 23
4)  Gimnazjum Nr 4         ul.Graniczna 46
5)  Gimnazjum Nr 5         ul.Graniczna 27
6)  Gimnazjum Nr 6         ul.Witosa 23
7)  Gimnazjum Nr 7         ul.Gliwicka 276
8)  Gimnazjum Nr 8         ul.Chrobrego 4
9)  Gimnazjum Nr 9         ul.Krzyżowa 12 
10)  Gimnazjum Nr 10      ul.Słowiańska 1
11)  Gimnazjum Nr 11      ul.Deszczowa 14
12)  Gimnazjum Nr 12      ul.Staszica 2
13)  Gimnazjum Nr 13      ul.Brynicy 7
14)  Gimnazjum Nr 14      ul.Oswobodzenia 47
15)  Gimnazjum Nr 15      ul.Karliczka 15
16)  Gimnazjum Nr 16      ul.Wojciecha 9
17)  Gimnazjum Nr 17      ul.Goetla2,wZSZNr2
18)  Gimnazjum Nr 18      ul.Wantuły 11
19)  Gimnazjum Nr 19      ul.Spółdzielczości 21
20)  Gimnazjum Nr 20      ul.Gen.Jankego 160
21)  Gimnazjiun Nr 21      ul. Zielonogórska 23
22)  Gimnazjum Nr 22      ul.Hetmańska 8
23)  Gimnazjum Nr 23      ul .Medyków 27

 

2. Utworzone gimnazja będą utrzymywane ze środków finansowych miasta Katowice jako jednostki organizacyjne działające na zasadach jednostki budżetowej i korzystać będą z dotychczasowej bazy materialnej szkół podstawowych.

3. Nadać utworzonym gimnazjom statut w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

4. Wykonanie uchwały powierzyć Zarządowi Miasta.

5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.



                                                                                                                                                                                                                Przewodniczący

 Rady Miejskiej Katowic

                                                                                         Wojciech Boroński

 

 

Rada Miejska Katowic

UCHWAŁA Nr V/52/98

RADY MIEJSKIEJ KATOWIC

z dnia 21 grudnia 1998r.

w sprawie założenia szkół w ramach Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Jarosława

Iwaszkiewicza w Katowicach.

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13 poz. 74 z późn. zm.), art. 5 ust. 2 pkl. 2, art. 58, art.62 ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm) oraz art. 17 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. Prawo budżetowe (Dz. U. z 1993 r. Nr 72, poz. 344 z późn. zm.), w związku z porozumieniem zawartym w dniu 17 grudnial998r. pomiędzy Miastem Katowice a Katowickim Holdingiem Węglowym S. A. w Katowicach w sprawie przekazania zadań organu prowadzącego dla Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza

RADA MIEJSKA KATOWIC

uchwala:

  1. Założyć z dniem 1 stycznia 1999 r. w ramach Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Katowicach przy ul. Goetla 2, Zasadniczą Szkołę Zawodową, Technikum Mechaniczno-Elektryczne oraz Liceum Ekonomiczne.
  2. Włączyć do szkół wymienionych w pkt. 1 oddziały klas pierwszych Zasadniczej Szkoły Górniczej KWK „Staszic", Technikum Górniczego KWK „Staszic" oraz Liceum Ekonomicznego KHW S.A. KWK „Staszic" w Katowicach kształcące w zawodach niegómiczych.
  3. Założyć z dniem 1 września 1999 r. w ramach Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Katowicach Liceum Ogólnokształcące.
  4. Założone szkoły korzystają z dotychczasowej bazy materialnej Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2.
  5. Zobowiązać Radę Szkoły do dokonania stosownych zmian w statucie Zespołu Szkół.
  6. Wykonanie uchwały powierzyć Zarządowi Miasta.
  7. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
                               
                                                                                                                                                                                                                                                 

 PRZEWODNICZĄCY

Rady Miejskiej Katowic

                                                                                   Wojciech Boroński

 

 

 

Osoby odpowiedzialne

Autor:Iwona Goźlińska
Odpowiada:Iwona Goźlińska
Wytworzył:Jerzy Sobotta
Data ostatniej zmiany:2023-09-07 08:41:21

Archiwum

Data Autor
2020-02-20 11:42 Iwona Goźlińska zobacz
2014-10-29 19:41 Mirosława Okoń zobacz
2014-10-29 10:42 Mirosława Okoń zobacz
2014-10-29 10:39 Mirosława Okoń zobacz
2014-10-29 10:34 Mirosława Okoń zobacz
2014-10-16 09:26 Mirosława Okoń zobacz

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 1278