Biuletyn Informacji Publicznej
Inspekcja Weterynaryjna Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wołowie
drukuj

Informacje dla myśliwych

DO MYŚLIWYCH Z TERENU POWIATU WOŁOWSKIEGO

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje o stwierdzeniu przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzika odstrzelonego w dniu 28.08.2021 na terenie powiatu wołowskiego, w gminie Wińsko w okolicach miejscowości Białawy. W związku z powyższym zostało przygotowane Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wołowie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń  na terenie powiatu wołowskiego, wyznaczające obszar skażony. Obszar ten obejmuje znaczną część gminy Wińsko i fragment gminy Wołów. O fakcie jego opublikowania w dzienniku urzędowym województwa dolnośląskiego powiadomię Państwa odrębnym pismem.

Niezależnie od wydanego aktu prawa miejscowego, Komisja Europejska może zmienić zasięg i rodzaj obowiązujących obszarów objętych ograniczeniami na terenie naszego powiatu - prawdopodobnie strefa niebieska znajdująca się wokół strefy czerwonej we wschodniej części gminy Wińsko zmieni się na różową (tj. obszar objęty ograniczeniami II). Fakt ten nałoży dodatkowe obowiązki na myśliwych. min. zakaz patroszenia dzików na łowisku !!!

Aby sprawdzić aktualne obszary ASF należy w wyszukiwarce internetowej google wpisać hasło „mapa ASF”, następnie wejść na pierwszą z góry stronę internetową – zostaną Państwo wtedy przeniesieni na stronę Głównego Lekarza Weterynarii i będziecie Państwo mogli sprawdzić aktualną mapę z obszarami ASF

Apeluję o wzmocnienie bioasekuracji myśliwych w łowisku, w trakcie przewożenia tusz dzików do punktów ich czasowego przetrzymywania oraz w samych punktach. Konieczne jest dezynfekcja rąk i obuwia, oraz wszystkich sprzętów, które mają kontakt z tuszą i patrochami, narogami i farbą dzików. Ponadto proszę o rzetelne wpisywanie koordynatów GPS odstrzelonych dzików. W związku z wyznaczeniem obszaru skażonego, konieczne będzie przeszukiwanie objętych nim terenów, proszę  o wstępne zgłoszenie propozycji terminów, w jakich są Państwo gotowi je podjąć. W najbliższym czasie zorganizujemy spotkanie, aby omówić powyższe zagadnienia.  W przypadku znalezienia dzików padłych lub odstrzelenia dzika z objawami sugerującymi ASF proszę o niezwłoczny kontakt.

 

Dokument Dochodzenia Epizootycznego

Osoby odpowiedzialne

Autor:Paweł Szewczyk
Odpowiada:Paweł Szewczyk
Wytworzył:Henryka Filarowska
Data ostatniej zmiany:2022-10-27 14:56:23

Archiwum

Data Autor
2021-09-13 09:39 Paweł Szewczyk zobacz
2021-09-13 09:31 Paweł Szewczyk zobacz

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 355